REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Profilaktyka raka prostaty

Gruczoł krokowy to część układu moczowo-płciowego mężczyzny. Zlokalizowany pod pęcherzem moczowym, w części miednicy mniejszej. Z drugiej strony prostata przylega do przedniej ściany odbytu. Gruczoł ten odpowiada za produkcję spermy.

Choroby prostaty

Na raka prostaty najczęściej chorują mężczyźni pomiędzy 65. a 70. rokiem życia. Ryzyko wystąpienia choroby u starszych mężczyzn, którzy ukończyli 80. rok życia, wynosi aż 80 proc. O nowotworze gruczołu krokowego może świadczyć szereg objawów. Należą do nich:  problemy z oddawaniem moczu, ból w pachwinach i podbrzuszu, zwiększone parcie na mocz, nykturia czyli potrzeba częstego oddawania moczu w nocy, częstomocz, ucisk na pęcherz, wydłużony czas oddawania, ból podczas oddawania moczu, czy zaburzenia erekcji. Możliwe jest również pojawienie się w moczu krwi, choć zdarza się to dość rzadko.

Wymienione symptomy nie muszą świadczyć o nowotworze. Mogą świadczyć o przeroście prostaty. Który jest związany ze zmianami hormonalnymi i występuje najczęściej u mężczyzn, którzy ukończyli 45 rok życia. (…) Inną chorobą gruczołu krokowego zapalenie prostaty. Powoduje ono ostry ból i różne problemy z oddawaniem moczu. Przyczyną zapalenia prostaty są drobnoustroje, bakterie i kamienie sterczowe. Na zapalenie prostaty często chorują mężczyźni po zabiegach, operacjach urologicznych, a także długotrwale korzystający z cewnika.

Badania diagnostyczne

Podstawowym badaniem w kierunku wykrycia nowotworu prostaty jest badanie per rectum. (…) Gruczoł krokowy można również zbadać poprzez USG. Wykonuje się je poprzez odbyt lub powłoki brzuszne. (…) Diagnostyce raka prostaty służą także badania krwi. Wśród nich znajdują się badania PSA całkowitego, PSA wolnego oraz ACP. PSA całkowity to swoisty antygen sterczowy, którego poziom zwiększa się z wiekiem. Oznaczenie jego poziomu wykonuje się w ramach przesiewowych badań w kierunku raka prostaty, zwłaszcza wśród mężczyzn, którzy ukończyli 50 rok życia. PSA wolny stanowi z kolei od 5 do 40 procent całkowitego PSA. Badanie pozwala na odróżnienie nowotworu gruczołu krokowego od pozostałych powodów, dla których PSA całkowity rośnie. Badanie ACP jest wykonywane w ramach diagnostyki i monitorowania przerzutowego raka prostaty.

Profilaktyka raka prostaty

Oprócz regularnych badań, każdy mężczyzna może zapobiegać rakowi prostaty sam. Do takich działań zaliczamy: systematyczną aktywność fizyczną, rzucenie palenia, rezygnację z picia alkoholu oraz zdrową dietę. Dieta powinna uwzględniać produkty bogate w antyoksydanty oraz fitoestrogeny. Antyoksydanty zawiera mnóstwo warzyw i owoców, między innymi pomidor, papryka, szpinak, brokuły, morele, żurawina, czy czarna jagoda. Z kolei produktem najbogatszym w fitoestrogeny jest soja. Dlatego też warto włączyć do diety produkty takie jak tofu, pastę miso, czy sojowe kotlety i makarony.

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

Skip to content