REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia o kontrowersyjnym badaniu

8 listopada w Sejmie odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Tematem przewodnim spotkania było podsumowanie dziesięciu miesięcy obowiązywania ustawy refundacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem  dostępności pacjentów do leków.

W posiedzeniu uczestniczyli m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wraz ze współpracownikami, Marcin Pakulski zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, przedstawiciele środowiska farmaceutycznego oraz organizacji pozarządowych, w tym Stowarzyszenia Ośób z NTM ?UroConti?. Osoby z nietrzymaniem moczu reprezentowała na spotkaniu Prezes Stowarzyszenia ?UroConti? Anna Sarbak, która korzystając z okazji uczestnictwa w posiedzeniu, zabrała głos w sprawie obecnej refundacji leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (Vesicare, Uroflow). Zwróciła uwagę uczestników posiedzenia na przeszkodę w dostępie do refundowanych leków, jaką stanowi uwzględniona  w wykazie leków, chorób oraz wyrobów medycznych Ministerstwa Zdrowia jednostka chorobowa zespół pęcherza nadreaktywnego potwierdzony badaniem urodynamicznym. Na mocy tego zapisu pacjenci nie mogą otrzymać dopłaty do leków, zanim nie dostarczą lekarzowi aktualnych wyników badania urodynamicznego, które z kolei zdaniem lekarzy specjalistów nie jest konieczne w diagnostyce zespołu pęcherza nadrekatywnego. Anna Sarbak dodała również, że obecnie pracownicy Ministerstwa Zdrowia nie potrafią odpowiedzieć, kto jest autorem takiego zapisu w/w wykazie, dlatego Stowarzyszenie ?UroConti? oczekuje wyjaśnień ze strony resortu zdrowia w tej sprawie. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia, nie ustosunkował się na bieżąco do zadanych pytań, jednak Przewodniczący Komisji, Pan Bolesław Piecha zapewnił, że wszelkie wyjaśnienia ze strony resortu, Stowarzyszenie otrzymam drogą pisemną.

Rekomendacja AOTM wydana w lipcu 2009 r. w sprawie utworzenia wspólnej grupy terapeutycznej leków stosowanych w terapii OAB nie zalecała wykonania badania urodynamicznego przy refundacji leków.

Skip to content