Rosnąca liczba seniorów w Polsce skłania do dyskusji nt. zmian w systemie ochrony zdrowia. Coraz częściej pojawiają się wątpliwości dotyczące wydolności polskiego systemu służby zdrowia. Specjaliści twierdzą, że niezbędnym krokiem dla zmian na lepsze jest wprowadzenie kompleksowej polityki w zakresie geriatrii zmierzającej do zwiększenia liczby zakładów opieki zdrowotnej o profilu geriatrycznym oraz lekarzy geriatrów.
Na te pytania oraz szereg innych związanych z poprawą polityki senioralnej w Polsce starali się odpowiedzieć prelegenci i uczestnicy konferencji ?Seniorzy w systemie ochrony zdrowia?, która odbyła się 14 listopada w Warszawie. Organizatorem spotkania było Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Dnia Seniora.
Prelegenci spotkania zwrócili uwagę na konieczne zmiany w systemie ochrony zdrowia, niezbędne dla polepszenia dostępu do leczenia dla osób starszych. Zwrócono uwagę na liczne braki, jakie obecnie w występują w służbie zdrowia, m.in. niedostateczną liczbę kadry oraz bazy geriatrycznej, ograniczenia w dostępie do procedur diagnostycznych i leczniczych ze względu na wiek pacjenta, długie kolejki do specjalistów czy niedofinansowanie opieki długoterminowej.
Przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Pacjenta po krótce omówiła rodzaje skarg seniorów, z którymi najczęściej zgłaszają się do rzecznika. Większość z nich stanowią problemy pacjentów z dostępem do dokumentacji medycznej i informacji, utrudniony dostęp do lekarza rodzinnego czy specjalistów w ramach wizyty domowej, trudności z uzyskaniem od lekarza POZ skierowania na badanie, długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty oraz badania diagnostyczne oraz wyznaczanie odległych terminów zabiegów rehabilitacyjnych.
Radca ministra zdrowia Monika Przygucka-Gawlik, obecna na spotkaniu, zwróciła uwagę, że resort zdrowia jest świadomy zmian w dostosowaniu systemu ochrony zdrowia dla seniorów, podkreśliła również, że w resorcie trwają prace nad zmianami systemowymi, aby były one bardziej przyjazne seniorom. Wszelkie zmiany zmierzające ku lepszemu wymagają jednak poprawy finansowania świadczeń dla seniorów i zwiększenie bazy geriatrycznej w kraju. Poinformowała uczestników, iż zespół ds. geriatrii pracujący przy Ministrze Zdrowia przygotował nową procedurę w lecznictwie szpitalnym, tzw. całościową ocenę geriatryczną. Dzięki temu pacjent jeszcze przed rozpoczęciem terapii zostanie kompletnie zdiagnozowany. Ograniczy to ilość leków przyjmowanych przez takich pacjentów. Procedura ta został wyceniona przez NFZ i jest sukcesywnie wprowadzana w lecznictwie szpitalnym.
Jak się jednak okazuje wdrażana procedura nie pozwoli na kompleksową diagnostykę seniorów. Takiego zdania jest prof. Maria Barcikowska, kierownik Kliniki Neurologii i Oddziału Alzheimerowskiego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, która, pochwalając pomysł resortu, ma jednak zastrzeżenia do jego niskiej wyceny, 156 zł nie pokryje kosztów kompleksowej diagnostyki.
Problem opieki geriatrycznej w Polsce jest poważny. W naszym kraju występuje jeden z najniższych w Europie wskaźników łóżek geriatrycznych na liczbę mieszkańców (0,9 na 10 tys. ludności), a średnia europejska wartość tego wskaźnika (tj. 2 łóżka na 10 tys. mieszkańców ogółem) wymaga utworzenia 7,6 tysięcy łóżek geriatrycznych. Brak geriatrów powoduje szereg komplikacji i utrudnień dla samych pacjentów. Bardzo często główny ciężar opieki lekarskiej nad osobami starszymi spada na lekarzy rodzinnych, którzy nie zawsze są w stanie przeprowadzić kompleksową diagnozę chorego seniora.
Według rekomendacji prof. Barbary Bień, wybitnego specjalisty w dziedzinie gieriatrii, przewodniczącej zespołu, który opracował strategię poprawy opieki geriatrycznej w Polsce, aby poprawić obecną sytuacje należałoby po pierwsze włączyć geriatrię do obligatoryjnych programów kształcenia lekarzy, co pozwoli zwiększyć liczbę specjalistów, po drugie zwiększyć geriatryczną bazę łóżkową.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl