Nowotwory układu gruczołowo-krokowego są jednymi z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w podeszłym wieku. Ministerstwo Zdrowia zorganizowało kampanię edukacyjną „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!” dotyczącą profilaktyki onkologicznej skierowaną do tej grupy społeczeństwa.
„Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!” tak brzmi hasło nowej kampanii edukacyjnej dotyczącej profilaktyki nowotworów układu moczowo-płciowego (prostaty, nerek i pęcherza moczowego). Działania promujące skierowane są do mężczyzn powyżej 45. roku życia, którzy są najbardziej narażoną grupą społeczną pod względem zachorowalności na tego typu nowotwory złośliwe. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Zdrowia, a Partnerem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej w Warszawie.
Każdego roku raka prostaty stwierdza się u 9 tysięcy mężczyzn. W 2008 roku zachorowania na nowotwory układu moczowo – płciowego stanowiły 23 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań na nowotwory. Zmarło około 8 tysięcy mężczyzn – większość w wieku produkcyjnym przy czym ponad 1/2 zachorowań wystąpiła w wieku od 45 do 64 lat. Nowa kampania ma na celu zachęcenie mężczyzn w tej grupie wiekowej do prowadzenia zdrowego stylu życia i corocznej kontroli urologicznej.
Zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego stale rośnie. Jednocześnie są one zbyt późno rozpoznawane, co jeszcze bardziej utrudnia leczenie. Dbanie o swoje zdrowie i poddawanie się badaniom, przede wszystkim tym urologicznym w opinii wielu mężczyzn jest krępujące, dlatego organizatorzy kampanii chcą, aby panowie zrozumieli i uwierzyli, że profilaktyka wzmacnia męskość. Należy im przypominać, że opłaca się dbać o zdrowie, ponieważ dzięki temu mężczyzna może zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim.
Działania kampanii edukacyjnej „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!” kierowane są w szczególności do pracowników wykonujących zawody o podwyższonym prawdopodobieństwie zachorowania na te choroby. Przede wszystkim są to osoby zatrudnione w przemyśle metalurgicznym, koksowniczym, hutniczym, chemicznym czy paliwowo-energetycznym.
W ramach programu specjale szkolenia przejdą lekarze: urolodzy, specjaliści medycyny pracy i medycyny rodzinnej podstawowej opieki zdrowotnej – w sumie ok. 6 tys. specjalistów.