W urologii dziecięcej dramatycznie brakuje lekarzy, a nietrzymanie moczu u dzieci występuje bardzo często i ma bardzo szerokie spektrum.
Tymczasem w Polsce są tylko 3 pracownie uroterapeutyczne: w Gdańsku, Warszawie i Krakowie, brakuje specjalistów uroterapeutów, a sama uroterapia jest nierefundowana – mówi prof. Dr n. med. Piotr Gastoł, krajowy konsultant w dziedzinie urologii dziecięcej. Ta metoda rozwinęła się 20 lat temu w Skandynawii. To nauka jak przyjmować płyny, opróżniać pęcherz i jelita. To również ćwiczenia jak zwieracze i mięśnie krocza mają pracować. Uroterapia także jest niezwykle pomocna przy nietrzymaniu moczu u dzieci, które ma bardzo szerokie podłoże i nie leczy się łatwo.
W cewnikowaniu pacjentów, zarówno dorosłych jak i dzieci, kluczowe znaczenie ma jakość cewników. Do tej pory refundowane były tak zwane cewniki suche, zwykłe cewniki z plastiku, które suchy cewnik trze po ścianie i dlatego trzeba go posmarować żelem. Żel już nie był refundowany. Żel po otwarciu powinien być wyrzucany. Dla oszczędności rodzice używali tubki wiele razy. Biedniejsze osoby robiły to całkiem bez żelu. Stąd w szpitalach pojawiali się pacjenci z zarośniętymi cewkami, uszkodzonymi, setki powikłań i problemów. Cewnik hydrofilowy jest śliski, gotowy do użycia od razu. Można go użyć w każdych warunkach, całkowicie bezpiecznie. To krok milowy w bezpieczeństwie i komforcie życia pacjentów.
Więcej w wywiadzie na stronie: www.rp.pl