REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Opieka długoterminowa w Polsce jak w XIX wieku

W środę 28 marca odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom opieki długoterminowej „Czy w Polsce istnieje rynek dla usług opiekuńczych?”. Na spotkaniu poruszone zostały kwestie dotyczące funkcjonowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Gościem spotkania była dr Elżbieta Szwałkiewicz Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Przewlekle Chorych i Niepełnosprawnych, która bardzo słabo oceniła obecne funkcjonowanie opieki długoterminowej. Porównała obecny poziom pielęgnacji osób niesamodzielnych do standardów z przełomu XIX i XX wieku.

Dr Szwałkiewicz zwróciła szczególną uwagę na ogromne braki placówek opiekuńczych w naszym kraju. Statystyki wskazują, że w Polsce około 3,5 mln osób deklaruje uzależnienie od pomocy z zewnątrz, w tym 1,2 mln to osoby niesamodzielne potrzebujące pomocy natychmiast, tymczasem placówki opiekuńcze dysponują jedynie 134 tys. wolnych miejsc. Konsekwencją takiej sytuacji są coraz dłuższe kolejki osób niesamodzielnych oczekujących na wolne miejsca w ośrodkach.

Zdaniem dr Szwałkiewicz opieka długoterminowa powinna skupiać się na jakości życia człowieka. Niestety obecna sytuacja pokazuje, że jest inaczej. Osoby przebywające w ośrodkach opiekuńczych często żyją w trudnych warunkach. „Pacjent leżący jest zmuszony do załatwiania wszystkich swoich potrzeb w łóżku – jedzenia, spania, wypróżniania, często w zbiorowej sali, bez żadnej intymności. Zbiorowe żywienie, wydalanie, tylko intymność nie jest zbiorowa i człowiek cierpi. Powszechne stało się łamanie praw człowieka i pacjenta” – argumentowała na spotkaniu Konsultant Krajowa.

Ogromnym problemem w opiece długoterminowej jest jej finansowanie. Obecnie każda osoba po 75 roku życia dostaje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Niestety kwota ta nie wystarcza na opiekę nad osobą niesamodzielną. U osób, które cierpią na nietrzymanie moczu, na samo zaopatrzenie w pieluchmajtki wydaje się około 120 zł miesięcznie, a co z pozostałymi kosztami opieki? Osób starszych nie stać więc na pokrycie kosztów profesjonalnych opiekunów, w wyniku czego często pozostają oni pod opieką członków własnych rodzin.

Dr Szwałkiewicz wskazała również kilka rozwiązań, które należałoby zrealizować chcąc usprawnić opiekę długoterminową w Polsce. W Polsce potrzeba kompleksowego systemu opieki długoterminowej, wspartej rehabilitacją. Opieka nad osobami zależnymi powinna polegać przede wszystkim na usługach społecznych, nieodpłatnych dla beneficjentów lub odpłatnych tylko częściowo. Ponadto nowoczesna opieka opiera się na jak największej niezależności podopiecznego, a rolą opiekuna jest wspieranie, a nie wyręczanie chorego. Taki system wymaga pracy, czasu oraz nakładów finansowych. Niezbędne jest więc tworzenie źródeł finansowania opieki długoterminowej, której potrzeby rosną z roku na rok. Wskaźniki demograficzne Polski wykazują tendencję starzejącego się społeczeństwa, z roku na rok przybywać będzie osób wymagających opieki, a co za tym idzie wzrosną też koszty ich utrzymania.

Skip to content