REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pacjenci chcą refundacji nowych terapii

Neuromodulacja krzyżowa jako metoda leczenia nietrzymania moczu stosowana jest w Europie od początku lat 90-tych. Obecnie wykonuje się około 35 000 implantacji systemu InterStim na całym świecie. W ubiegłym miesiącu przeprowadzano taką operację również w Polsce. Pierwsze wszczepienie neurostymulatora daje pacjentom nadzieję, że metoda ta z czasem będzie dostępna w kraju.

Neuromodulacja jest rekomendowana przez grono międzynarodowych ekspertów, zalecana do stosowania u pacjentów, u których wyczerpane zostały możliwości leczenia zachowawczego (farmakoterapia, fizykoterapia) nietrzymania moczu.

Cieszymy się, że udało się w Polsce przeprowadzić pionierską operację. Skuteczność wszczepionych pacjentom stymulatorów jest argumentem przemawiającym za refundacją neuromodulacji krzyżowej – mówi Maria Zdeb – Prezes „UroConti”.

Stowarzyszenie „UroConti” w ubiegłym roku złożyło w tej sprawie wniosek do Ministerstwa Zdrowia, w którym postulowało o uwzględnienie neuromodulacji krzyżowej w katalogu refundowanych procedur szpitalnych. – Korzystając z możliwości jakie dają nam przepisy, złożyliśmy do resortu zdrowia oficjalny wniosek. Zdajemy sobie sprawę jak bardzo potrzebny jest pacjentom z NTM szeroki dostęp do różnych metod leczenia, dlatego jako organizacja działająca na rzecz osób z nietrzymaniem moczu staramy się walczyć o poprawę sytuacji osób borykających się z tą uciążliwą dolegliwością – mówi Prezes „UroConti”. – Wierzymy, że niebawem resort zdrowia skłoni się ku naszej propozycji refundacji neuromodulacji w terapii nietrzymania moczu – dodaje.

Skip to content