W Sejmie powstał popierany przez koalicję PO i PSL projekt ustawy ws. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który ma zagwarantować stabilne funkcjonowanie Funduszu. Dotychczas reforma finansów publicznych zakładała włączenie Funduszu do budżetu państwa, co oznaczało utratę osobowości prawnej i brak kontroli nad strukturą Funduszu.
Nowy projekt przewiduje m.in., że obecny status PFRON zostaje przedłużony do 2015 roku. Fundusz nadal zachowa odrębną podmiotowość prawną. Zapewnia również, że do 2015 roku zostaną określone zasady funkcjonowania Funduszu i formy dofinansowania z PFRON.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda ocenił, że projekt dotyczący funkcjonowania PFRON jest dobrą wiadomością dla wielomilionowej społeczności osób niepełnosprawnych w Polsce, które korzystają z dofinansowań PFRON. Niepełnosprawni korzystają między innymi z dopłat do zakupu środków pomocniczych. Politycy uspakajają, że opracowywany projekt zakłada dalsze stabilne funkcjonowanie PFRON-u.
– Jest nadzieja, że uda się nam płynnie przejść do nowego systemu – zgodnego z prawem Unii Europejskiej, standardowego w UE – ocenił Bronisław Dutka (PSL). Do tego czasu ma wejść w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej o warunkach dopuszczalności pomocy publicznej, m.in. dla pracowników zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Obecnie projekt ustawy dotyczący PFRON został skierowany do drugiego czytania. Sławomir Piechota poinformował, że projekt może zostać przegłosowany na następnym posiedzeniu Sejmu. Ustawa miałaby wejść w życie we wrześniu br.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl