Urolodzy ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach po raz pierwszy wytworzyli zastępczy pęcherz moczowy w ciele pacjenta przy użyciu robota da Vinci, w dostępie laparoskopowym.
Operacja, którą przeprowadził kierujący kliniką urologii prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski w asyście dr. med. Henrika Zechy z hamburskiego szpitala Albertinen-Gruppe, ma na celu umożliwienie normalnego funkcjonowania po wycięciu pacjentowi pęcherza moczowego.
Zaatakowany przez nowotwór pęcherz został całkowicie został całkowicie usunięty w asyście robota da Vinci. Dodatkowo wytworzono robotycznie także zastępczy pęcherz moczowy z części jelita. Do wytworzonego zastępczego pęcherza moczowego wszczepiono moczowody i połączono z cewką moczową. Technika wytwarzania pęcherza jelitowego (ortotopowego – zlokalizowanego w tym samym miejscu, co pęcherz naturalny) jest znana w urologii, wykonywana jest jednak głównie metodą dostępu klasycznego – otwartego. Urolodzy na Pomorzanach odtworzyli tę technikę w dostępie laparoskopowym.
Taka operacja jednak wiąże się dla pacjenta także z koniecznością wytworzenia nowych, zastępczych odruchów. Bezpośrednio po niej nie ma on odczucia parcia na pęcherz czy uczucia wypierania moczu z pęcherza. Te wszystkie nowe umiejętności pacjent musi wyćwiczyć.
Wykorzystanie robota ma pozwolić zredukować powikłania. Nie ma też ryzyka rozejścia się ran czy powstania przepuklin; mniejszy jest też ból po operacji.
Pacjent po operacji czuje się dobrze, jednak jego powrót do sprawności potrwa jeszcze jakiś czas.
Źródło: www.pulsmedycyny.pl