Stowarzyszenie Osób z NTM ?UroConti? z początkiem roku złożyło do Ministerstwa Zdrowia wniosek o refundację neuromodulacji krzyżowej stosowanej w leczeniu ciężkich przypadków leczenia nietrzymania moczu. Propozycją Stowarzyszenia jest uwzględnienie neuromodulacji na listę refundowanych procedur szpitalnych.
Stowarzyszenie ?UroConti? działając na rzecz osób cierpiących na nietrzymanie moczu chce umożliwić pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych terapii. Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuacje pacjentów z ciężkim nietrzymaniem moczu, u których w przypadku, gdy leczenie zachowawcze (farmakoterapia, fizykoterapia) nie przynosi efektów, pozostaje poddanie się zabiegom operacyjnym. Zastosowanie w takich przypadkach neuromodulacji krzyżowej byłoby jak najbardziej uzasadnione – potwierdzają to międzynarodowe organizacje ekspertów.
Niestety obecnie tego typu zabiegi są wykonywane poza granicami kraju. Pacjenci chcący skorzystać z neuromodulacji krzyżowej zmuszeni są odbyć długą procedurę administracyjną związaną z dopełnieniem niezbędnych formalności oraz uzyskaniem zgody Konsultanta Krajowego i NFZ na leczenie poza granicą kraju.
– Działając na rzecz osób z problem nietrzymania chcemy, aby pacjenci mieli dostęp do nowoczesnych i skutecznych metod leczenia w placówkach na terenie naszego kraju – mówi Maria Zdeb Prezes ?UroConti?. Złożenie wniosku do Ministerstwa Zdrowia o zakwalifikowanie neuromudulacji krzyżowej do procedur refundowanych ma ułatwić dostęp do terapii osobom z NTM. Jesteśmy dobrej myśli, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez resort zdrowia. – dodaje.