20 stycznia w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja na temat wdrażanego Programu profilaktycznego w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn w wieku powyżej 45 roku życia.
Spotkanie miało na celu zaprezentowanie podstawowych informacji o nowym Programie, m.in. założeń i celów programu, wskazanie grupy docelowej, do której projekt jest dedykowany oraz omówienie etapów jego realizacji.
Głównym założeniem prezentowanego programu jest zwiększenie stanu świadomości mężczyzn powyżej 45 roku życia oraz lekarzy rodzinnych na temat chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Liderem projektu jest Departament Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia we współpracy z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie, odpowiedzialnym za merytoryczną stronę programu.
Program zakłada podniesienie świadomości zdrowotnej mężczyzn aktywnych zawodowo oraz uaktualnienie stanu wiedzy lekarzy medycyny rodzinnej oraz medycyny pracy na temat chorób nowotworowych.
Statystyki wskazują, że w 2008 roku na nowotwory moczowo-płciowe zachorowało 15 276 mężczyzn, co stanowiło 23% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory u mężczyzn. Ponad 1/3 tych zachorowań dotyczyła mężczyzn w wieku powyżej 45 roku życia.
Wczesne diagnozowanie chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego u mężczyzn pozwoli na rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium i zwiększy szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Jednym z efektów ubocznych usunięcia raka prostaty jest niekontrolowany wyciek moczu, który występuje z mniejszym lub większym nasileniem u wszystkich operowanych mężczyzn. Zapobieganie chorobom nowotworowym i ich wczesne leczenie pozwoli również ograniczyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.