REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Branża wyrobów medycznych o konsekwencjach zmian w ustawie o refundacji

Przedstawiciele branży medycznej zwrócili uwagę, że niektóre zapisy w projekcie ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, mogą nieść daleko idące negatywne konsekwencje.

Jedną z nich, na którą zwróciła uwagę Izba Gospodarcza POLMED, jest nieakceptowalna, zdaniem Izby, propozycja zmiany, która wprowadza zobowiązanie szpitali do kupowania refundowanych wyrobów medycznych wyłącznie w cenie odpowiadającej maksymalnej kwocie (i ewentualnej marży) wyrobu wyznaczającego limit finansowania, co dotyczy także m.in. środków absorpcyjnych, worków do zbiórki moczów czy cewników urologicznych.

Zdaniem Izby, chaos spowodowany proponowanymi zmianami w ustawie, komplikowanie procesów, brak przejrzystości procesu decyzyjnego oraz jasnych zasad refundacyjnych mogą doprowadzić do destabilizacji na rynku wyrobów medycznych i tym samym ograniczenia równego dostępu pacjentów do tychże produktów.

Należy pamiętać, że głównym celem Ministra Zdrowia w proponowanej nowelizacji ustawy jest przekształcenie obowiązującego systemu w taki sposób, aby „w ramach dostępnych publicznych środków finansowych odpowiadał w możliwie najpełniejszy sposób aktualnemu zapotrzebowaniu społecznemu na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne (produkty refundowane)”.

Czy tak będzie rzeczywiście?

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content