W środę (26 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przygotowywany jest projekt rozporządzenia w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu geriatrii.
Propozycja zmian spowodowana jest procesem demograficznym i związanym z nim starzeniem się społeczeństwa oraz koniecznością zwiększania wydatków na ochronę zdrowia. Resort argumentuje, że w obecnej sytuacji zwiększenie potencjału i rozszerzenie zakresu opieki geriatrycznej stało się koniecznością.
Projekt rozporządzenia określa zasady, na jakich powinny być udzielane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu geriatrii, standardy całościowej opieki geriatrycznej oraz procedury diagnostyczno-terapeutyczne, które pozwolą na zapewnienie opieki zdrowotnej nad starszymi pacjentami na wysokim poziomie. Główne założenia to m.in.: wprowadzenie kompleksowego i fachowego standardu oferowanych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu geriatrii, poprawa dostępności do kwalifikowanych świadczeń geriatrycznych i uproszczenie procedur diagnostycznych dla osób w wieku 60 lat i powyżej.
– Nietrzymanie moczu to jedna z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości starszego wieku. Statystyki podają, że aż 50 proc. kobiet po menopauzie cierpi w różnym stopniu na nietrzymanie moczu i obserwuje się stały wzrost występowania tej dolegliwości po 65 roku życia – mówi dr Mariusz Blewniewski (Kwartalnik NTM 28/2009). Wraz z wiekiem zmniejsza się również dysproporcja pomiędzy kobietami i mężczyznami – szacuje się, że na NTM cierpi ok. 50 proc. osób (zarówno kobiet jak i mężczyzn) powyżej 70 roku życia.
Źródło: Rynek Zdrowia