REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Leczenie OAB – leki antycholinergiczne nie dla wszystkich takie same

Żaden z obecnie stosowanych preparatów antycholinergicznych nie jest zalecany jako lek z wyboru u wszystkich pacjentów z pęcherzem nadreaktywnym (OAB). Do takiego wniosku dochodzą autorzy najnowszej publikacji „Postępy w uroginekologii” (red. Rechberger i Baranowski), która została przygotowana specjalnie na kongres „Uroginekologia 2010” odbywający się w dn. 23-24 kwietnia w Mrągowie.

„Leki antycholinergiczne są preparatami pierwszego rzutu w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego. Charakteryzują się skutecznością, dobrą tolerancją oraz bezpieczeństwem stosowania. Jednakże żaden z obecnie stosowanych preparatów antycholinergicznych (darifenacyna /red. zarejestrowana w Polsce pod nazwą Emselex/, fesoterodyna /red. zarejestrowana w Polsce pod nazwą Toviaz/, oksybutynina /red. zarejestrowana w Polsce pod nazwą Driptane oraz Ditropan/, propiweryna, solifenacyna /red. zarejestrowana w Polsce pod nazwą Vesicare/ tolterodyna /red. zarejestrowana w Polsce pod nazwą Detrusitol oraz Uroflow/ i trospium nie jest rekomendowany jako lek z wyboru u wszystkich pacjentów z OAB. Podobnie Chapple i wsp. na podstawie metaanalizy 73 randomizowanych badań klinicznych nie wskazali konkretnego preparatu antycholinergicznego, zalecanego jako lek pierwszego rzutu, idealnego dla wszystkich pacjentów z OAB.” – czytamy w artykule W. Baranowskiego i A. Rogowskiego pt. ?Leki antycholinergiczne w terapii zaburzeń czynnościowych dolnego odcinka układu moczowego?. Przy wyborze terapii powinny być brane pod uwagę różnice związane z profilem farmakologicznym, dawką leków antycholinergicznych, choroby współistniejące oraz przyjmowane inne leki.

W związku z powyższym koniecznością wydaje się być utworzenie grupy terapeutycznej obejmującej refundowane leki stosowane w leczeniu objawowym OAB. Utworzenie takiej grupy jest zalecane przez Radę Konsultacyjną Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku AOTM wydała rekomendację w sprawie wpisania na listę refundacyjną dwóch substancji stosowanych w leczeniu OAB (bursztynianu solifenacyny i wodorowinianu tolterodyny). Jedynym warunkiem jaki postawiła Rada jest utworzenie w/w grupy terapeutycznej i wprowadzenie do niej możliwie dużej liczby leków.

Skip to content