Czy polscy pacjenci powinni obawiać się tego, że wkrótce nie będzie miał ich kto leczyć? Od kilku lat nasz kraj zmaga się z tak zwaną ?luką pokoleniową? wśród personelu medycznego. Starsze pokolenie lekarzy odchodzi na emeryturę, zaś młodych adeptów tego zawodu jest znacznie mniej. Poza tym wielu młodych absolwentów rozpoczyna swoją praktykę zawodową poza granicami naszego kraju. Albo pozostają w Polsce, ale swoją praktykę lekarską prowadzą poza publiczną służbą zdrowia.
Obserwatorzy rynku medycznego alarmują, że za kilka lat w Polsce może zabraknąć niektórych specjalistów. W Polsce na 10 tysięcy mieszkańców przypada ok. 22 lekarzy. Jest to najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. O luce pokoleniowej wśród lekarzy mówi otwarcie także Minister Zdrowia, chociaż jeszcze niedawno resort zapewniał, że mamy wielu lekarzy i nie trzeba obawiać się ich wyjazdów za granicę.
Sytuacja w środowisku ginekologów i urologów nie rysuje się aż tak czarno jak w innych specjalizacjach, ale dobrze też nie jest.
O problemie tzw. „luki pokoleniowej” szerzej w najbliższym numerze Kwartalnika NTM. Zapraszamy już wkrótce!
Kwartalnik NTM dostępny jest w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej www.ntm.pl lub w wersji tradycyjnej (papierowej) – poprzez prenumeratę.