15 grudnia Wiceminister Zdrowia – Jakub Szulc podpisał plan finansowy NFZ na 2010 rok. Teraz plan trafi na biurko Ministra Finansów, bowiem na dokumencie muszą znaleźć się sygnatury obu resortów.
Plan przewiduje redukcję środków na zaopatrzenie ortopedyczne i pomocnicze (min. aparaty słuchowe, sprzęt stomijny, pieluchy anatomiczne, pieluchomajtki, protezy, wózki inwalidzkie) do 569 mln. złotych. Rok wcześniej, gdy NFZ zatwierdzał plan finansowy na 2009 rok (z 18.09.2008 r.), kwota ta była o prawie 18 milionów wyższa. Jednocześnie NFZ zakłada w 2010 r. wzrost kosztów refundacji cen leków o niemal 795 mln. złotych w stosunku do pierwszego planu finansowego NFZ na 2009 r.( z 18.09.2008 r.).
Od 2006 r. udział wydatków na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w łącznych kosztach świadczeń zdrowotnych jest regularnie ograniczany. Według Izby Gospodarczej Polmed stosunek wydatków na zaopatrzenie ortopedyczne i pomocnicze do kosztów refundacji leków w Polsce spadł do poziomu 1:13. Tymczasem w Europie wskaźnik ten waha się w granicach 1:5.
– To skandal, że fundusze na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w dalszym ciągu są ograniczane. W tym momencie 60% niepełnosprawnych nie wykupuje przysługującego im zaopatrzenia. Obecne limity cenowe obowiązują od niemal 12 lat, od bardzo dawna mijają się z realnymi potrzebami. Pamiętajmy, że większość pacjentów korzystających z tego typu zaopatrzenie to osoby będące w bardzo trudnej sytuacji materialnej – komentuje Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych.