W dniach 29 września ? 3 października w San Francisco (USA) odbył się XXXIX Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Trzymania Moczu (International Continence Society; ICS). W spotkaniu wzięło udział ponad dwa tysiące specjalistów z różnych dziedzin, m.in. urologii, ginekologii, neurologii, fizjoterapii i pielęgniarstwa.
Jednym z zagadnień, które cieszyło się największym zainteresowaniem uczestników był temat dotyczący najnowszych osiągnięć w diagnostyce i terapii zespołu pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB). Międzynarodowi specjaliści przedstawili liczne publikacje na temat patofizjologii OAB oraz unikalnych cech leków stosowanych w leczeniu tego schorzenia.
Więcej szczegółowych informacji na temat nowości w farmakologicznym leczeniu pęcherza nadreaktywnego już wkrótce w najbliższym numerze Kwartalnika NTM (nr 31).
Szacuje się, że w Europie problem pęcherza nadreaktywnego dotyczy ok. 49 mln osób. Badanie Milsona przeprowadzone na grupie ponad dwóch milionów europejskich pacjentów z pęcherzem nadreaktywnym wykazało, że częstomocz (85%), parcie naglące (54%) oraz nietrzymanie moczu z parcia (36%) były najczęściej wymienianymi objawami.