REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Szansa dla chorych na Alzheimera i Parkinsona

Osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne, tj. Alzheimer i Parkinson być może już wkrótce będą mogły liczyć na specjalistyczną pomoc.

Parlament Europejski poparł wprowadzenie pilotażowego projektu prowadzenia wspólnych badań naukowych nad tymi chorobami. Przyczyniło by się to do zmniejszenia ich fragmentacji oraz lepszego wykorzystania wiedzy, umiejętności i środków finansowych. PE zachęca wszystkie państwa członkowskie do zaangażowania w rozwój wspólnych badań epidemiologicznych i klinicznych, które pomogłyby zgromadzić wiedzę na temat tych dolegliwości oraz pomóc w codziennej opiece nad chorymi, a w przyszłości zmniejszyć także liczbę zachorowań.

Badania powinny mieć charakter wielodyscyplinarny. Należy skupić się na profilaktyce, wczesnej diagnostyce, strategiach leczenia i badaniach klinicznych nad nowymi lekami, szczepionkami i technologiami, a także tworzeniu baz danych. Programy badawcze powinny również uwzględnić związek pomiędzy daną chorobą a procesem starzenia się.

Choroby neurologiczne często bywają przyczyną pojawienia się NTM. – Ośrodki odpowiedzialne za mikcję (akt oddawania moczu) i jaj kontrolę, regulowane są na różnych poziomach układu nerwowego: od kory mózgu, poprzez ośrodki umieszczone w moście, aż po struktury rdzenia kręgowego. W głównej mierze zatem to układ nerwowy odpowiedzialny jest za regulację i kontrolę oddawania moczu, podobnie zresztą jak powstawanie zaburzeń psychicznych, które w świetle najnowszych badań są schorzeniem mózgu. Uszkodzenie układu nerwowego znacząco wpływa na rozwój NTM ? w wywiadzie dla Kwartalnika NTM (nr 28) mówi Anna Barczak, psycholog z Oddziału Alzheimerowskiego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Szacuje się, że obecnie w Europie na chorobę Alzheimera cierpi ponad 7 mln osób, a liczba ta do 2020 r. ulegnie podwojeniu.

Skip to content