W efekcie prawie dwuletnich sporów o kształcie opieki pielęgniarskiej w domu pacjenta doszło m.in. do ograniczenia prawa do zawierania umów w zakresie pielęgniarstwa zadaniowego przez podmioty pielęgniarskie od połowy 2009 oraz wypowiedzenia z końcem 2009 roku umów prawie 600 podmiotom działającym w zakresie pielęgniarstwa w POZ. W efekcie tego tysiące osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych zostało pozostawionych w bardzo niepewnej sytuacji co do dalszej opieki. Powyższe zmiany wprowadziły również ogromny chaos w Domach Pomocy Społecznej.
Jednak prawdziwą lawinę protestów spowodował projekt rozporządzenia dot. opieki długoterminowej. Wprowadzenie kryterium kwalifikacji do objęcia opieką – do 40 punktów w skali Barthel ? oraz dodatkowych ograniczeń w postaci wymogu realizacji, przez okres powyżej 14 dni, co najmniej jednego ze świadczeń pielęgniarskich (tj. kropelkowy wlew dożylny, wykonanie opatrunku, cewnikowanie lub karmienie przez zgłębnik lub przez przetokę) spowodowałoby znaczny spadek chorych objętych pomocą. Kryteria te spełnia tylko ok. 30% pacjentów, którzy obecnie korzystają z opieki.
Pomysły na rozwiązanie tej patowej sytuacji są różne np. wprowadzenie opieki długoterminowej w domach opieki społecznej albo włączenie jej do podstawowej opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzi intensywne prace nad nowelizacją rozporządzenia, obecnie zaś czeka na rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM).
W poniedziałek 9 listopada odbyło się spotkanie reprezentantek pielęgniarek i położnych z Wiceministrem Zdrowia ? Markiem Habrem. Pielęgniarki zaakceptowały propozycje resortu zdrowia dot. nowelizacji w/w rozporządzenia. Wśród najważniejszych propozycji powstałych podczas spotkania należy wymienić: likwidację dodatkowych kryteriów, które kwalifikują pacjenta do objęcia opieką, konieczność doprecyzowania liczby świadczeniobiorców przypadających na jedną pielęgniarkę (najwięcej 8-10, a nie tak jak proponowano w rozporządzeniu ? 15), konieczność przesunięcia środków przeznaczonych ? a niewykorzystanych w tym roku ? na finansowanie opieki długoterminowej w roku 2010.