Kto powinien finansować usługi pielęgniarek sprawujących opiekę długoterminową nad podopiecznymi domów pomocy społecznej – resort pracy czy zdrowia? Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa, że jest to powinność Narodowego Funduszu Zdrowia, z kolei NFZ twierdzi, że DPS-y nie są świadczeniodawcami, gdyż nie są przypisane ochronie zdrowia.
Ustawa koszykowa zawiera co prawda zapis o pielęgnacji i opiece długoterminowej, ale nie wiadomo kto i na jakich zasadach powinien ją wykonywać oraz kto powinien ją finansować. Trwają prace nad projektem rozporządzenia, które już teraz zostało skrytykowane. Według tego projektu pacjenci, który mogliby zostać zakwalifikowani do opieki długoterminowej musieliby spełniać bardzo rygorystyczne warunki np. cewnikowanie albo żywienie dożylne, co zdecydowanie zmniejszyło by ich liczbę.
– W pewnym momencie pojawił się nawet pomysł włączenia domowej opieki długoterminowej nad pacjentem do podstawowej opieki zdrowotnej – na łamach Rynku Zdrowia informuje Elżbieta Buczkowska – prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. – Przy obciążeniu pielęgniarek POZ 2750 deklaracjami, bo tylu pacjentów przypisanych jest jednej pielęgniarce, dodanie obłożnie chorych stawia pod znakiem zapytania jakość owej opieki.
Co zatem stanie się z dziesiątkami tysięcy osób, które wymagają stałej opieki pielęgniarskiej, ciągle nie wiadomo.