Wysiłkowe nietrzymanie moczu – mimowolny wyciek moczu następujący podczas wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego (np. podczas wysiłku fizycznego, kichania czy kaszlu). Zwykle następuje bez zwiększenia ilości mikcji w ciągu dnia i nocy.
W przypadku oceny częstotliwości występowania konkretnego typu nietrzymania moczu wśród kobiet, badania pozwoliły wykazać, że wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym podtypem. Niekiedy stanowi około połowę wszystkich przypadków nietrzymania moczu u tej płci.
Nietrzymanie moczu z parcia/naglące nietrzymanie moczu – występowanie naglących parć oraz częstomoczu dziennego i nocnego z nietrzymaniem moczu, przy braku miejscowych czynników, które tłumaczyłyby powstawanie takich objawów.
W przypadku oceny częstotliwości występowania konkretnego typu nietrzymania moczu wśród mężczyzn, badania pozwoliły wykazać, że nietrzymanie moczu z parcia jest najczęstszym podtypem. Stanowi ponad połowę wszystkich przypadków nietrzymania moczu u tej płci.
Nietrzymanie moczu z parcia jest jednym z objawów pęcherza nadaktywnego (OAB), w polskiej terminologii określanego również jako zespół pęcherza nadreaktywnego, któremu towarzyszy konieczność pilnego oddania moczu. Osoby cierpiące na to schorzenie czasami nie są w stanie dotrzeć do toalety i popuszczają mocz wcześniej. Charakteryzuje się oddawaniem moczu w nocy oraz częstomoczem dziennym i nagłą potrzebą oddania moczu. Rozróżniamy dwa rodzaje OAB: mokry (ang. wet) i suchy (ang. dry).
Mieszane nietrzymanie moczu – jest kombinacją dwóch wyżej wymienionych typów nietrzymania moczu. Według statystyk mieszanie nietrzymanie moczu jest drugim rodzajem nietrzymania moczu pod względem częstotliwości występowania zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Charakteryzuje się stałym lub okresowym wyciekiem moczu (może występować ból) spowodowanym upośledzoną kurczliwością wypieracza. Prowadzi ona do nadmiernego wypełniania pęcherza moczowego.
Wyciek moczu przez inne otwory niż ujście zewnętrzne cewki moczowej np. przez przetoki.
Wyciek moczu podczas snu, który potrafi przetrwać od okresu dziecięcego. Może polegać na popuszczaniu lub na całkowitym opróżnieniu pęcherza. W ciągu dnia zazwyczaj mechanizm trzymania moczu funkcjonuje prawidłowo. Poliuria nocna (inaczej zwana wielomoczem) często wiąże się nokturią, czyli budzeniem się w nocy z potrzeby oddania moczu.
Objaw polegający na stałym wycieku moczu.
Gubienie moczu spowodowane zmianą pozycji.
Występujące podczas stosunku lub też po nim.
Objawy pojawiające się najczęściej dopiero po zabiegach.
Na podstawie objawów nie może być zakwalifikowane do żadnej z powyższych kategorii.