Dietetyka jest dziedziną, która zajmuje się zasadami żywienia człowieka chorego jak i również zdrowego, psychologią żywieniową a także zapobieganiem chorobom zależnym od żywienia.
Dietetyk to wykwalifikowany specjalista ochrony zdrowia, który posiada szeroką wiedzę w zakresie żywienia człowieka. Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę chorób dietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowe w różnych stanach chorobowych.
Dobrym rozwiązaniem dla pacjenta z NTM może okazać się wizyta u dietetyka. Specjalista może doradzić, jakich dokonać zmian w sposobie odżywiania, aby było ono mniej uciążliwe i mniej drażniące dla układu moczowego.
Warto również pamiętać, że jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu jest otyłość brzuszna. W przypadku otyłości konieczne jest skupienie się na odczuciu sytości pacjenta i spożywaniu przez niego pełnowartościowych posiłków bogatych w witaminy i składniki mineralne. Ważnym elementem jest m.in. błonnik, który jest dobrym wypełniaczem a także zapobiega zaparciom. Warzywa i owoce oprócz błonnika będą zawierać witaminę C, która jest potrzebna do wytwarzania kolagenu, ma znaczenie dla utrzymania struktur układu moczowo-płciowego w obrębie miednicy. Otyli pacjenci z NTM powinni również zrezygnować z napojów z kofeiną oraz wszystkich innych, które pobudzają organizm do diurezy.
Zmniejszenie nadmiernej masy ciała może wpłynąć na redukcję objawów nietrzymania moczu niezależnie od wieku pacjenta.
Do kompetencji dietetyka należy:
Trafnie postawiona diagnoza umożliwia zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Klinicyści zgodnie przyznają, że pacjenci z NTM powinni być objęci kompleksową opieką zespołu specjalistów ? nie tylko ginekologa i urologa, ale również, w zależności od potrzeb, endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, psychiatry czy właśnie dietetyka.