REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

NTM po chemioterapii

Rosnąca wyleczalność nowotworów narządów płciowych, a więc wydłużenie życia, powodują, że rosnącym problemem stają się następstwa przebytego leczenia onkologicznego.

Niektóre rodzaje chemioterapii mogą powodować uszkodzenie komórek w nerkach oraz pęcherzu moczowym. Konsekwencją mogą być problemy z nietrzymaniem moczu (brak możliwości oddawania moczu, brak kontroli nad oddawaniem moczu, częstsza i gwałtowna potrzeba oddania moczu), obecność krwi w moczu, pieczenie i ból podczas oddawania moczu lub po opróżnieniu pęcherza, dreszcze, zmiana zabarwienia moczu oraz nieprzyjemny zapach.

Część z tych dolegliwości może występować jedynie podczas chemioterapii, ale niestety niektóre mogą utrzymywać się również po jej zakończeniu.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po chemioterapii?

W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z wpływem chemioterapii na układ moczowy przede wszystkim zaleca się picie dużej ilości płynów – ułatwia to wypłukiwanie leków z pęcherza i nerek. Warto także ograniczać spożywanie napojów kofeinowych (kawa, herbata, napoje gazowane i tzw. „energetyki”).

Profilaktycznie podczas chemioterapii stosuje się preparaty mesny (substancja lecznicza), aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego.

Należy pamiętać, że na całkowity efekt toksyczny chemioterapii wpływają nie tylko działania cytostatyków wykorzystywanych w leczeniu onkologicznym lecz również wiele innych procesów związanych z obecnością nowotworu. Należą do nich m.in. cukrzyca, niewydolność wątroby czy ogólne wyniszczenie spowodowane nowotworem.

Niestety w dostępnej literaturze brakuje wiarygodnych materiałów opisujących sposoby leczenia nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn stricte po chemioterapii. Zawsze jednak należy zgłaszać lekarzowi wszelkie występujące dolegliwości.

Opracowano na podstawie:
1. E. Barcz (red.), Uroginekologia. Schorzenia dna miednicy, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2017.
2. Chemioterapia i ty, Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin, Primopro, Warszawa 2013. Dostęp: https://wco.pl/wp-content/uploads/2016/08/6-chemioterapia-i-ty-poradnik-fundacja-tam-i-z-powrotem.pdf.
Skip to content