Szpital Specjalistyczny oraz Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dołączyły do grona placówek, w których przeprowadzane są zabiegi neuromodulacji krzyżowej.
W pierwszej z tych placówek zabiegi u trzech pacjentek z najcięższą postacią nietrzymania moczu przeprowadził zespół doświadczonych klinicystów pod kierownictwem prof. Ewy Barcz oraz dr. n. med. Mariusza Blewniewskiego z Oddziału Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Natomiast zabiegu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym implantacji elektrod u trzech pacjentów podjął się zespół, którym zarządzał prof. Piotr Radziszewski. Należy dodać, że w przypadku tego drugiego ośrodka był to już kolejny powrót do tej terapii po długiej przerwie spowodowanej tym razem pandemią. Tym samym neuromodulacja jest już oferowana w pięciu ośrodkach urologicznych oraz dwóch ginekologicznych, z czego aż cztery są zlokalizowane w Warszawie. Przypomnijmy, że zabieg neuromodulacji przeprowadza się u pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego oraz innymi zaburzeniami mikcji. Pierwszym etapem jest wszczepienie elektrod testowych, natomiast w drugim etapie, zazwyczaj po kilku tygodniach, u pacjentów przeprowadza się zabieg implantacji stałego neuromodulatora.
Autorka: Violetta Madeja
Źródło: Kwartalnik NTM nr 1/2021