„Pessaroterapia jest jedną z metod leczenia zachowawczego obniżenia narządów miednicy mniejszej. Świetnie sprawdza się także w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Jest to metoda nieinwazyjna, tania i obarczona niskim ryzykiem powikłań. Prawidłowe dobranie rozmiaru pessarium jest kluczowym elementem leczenia.
Działanie pessariów opiera się na natychmiastowym, mechanicznym podparciu obniżonych narządów – pęcherza, jelita grubego, ścian pochwy, macicy i cewki moczowej.
Stopień nasilenia obniżenia pęcherza moczowego, macicy i odbytnicy opisuje się obecnie za pomocą skali POP-Q (Pelvic Organ Prolapse Quantification). Podział ten wyróżnia następujące stopnie nasilenia obniżenia narządów miednicy mniejszej:
Typowymi wskazaniami do pessaroterapii są:
Pessaria mogą pełnić funkcję diagnostyczną lub terapeutyczną. Pessar można założyć, jeżeli lekarz chce ocenić przyczyny zaburzeń opróżnienia pęcherza u pacjentek z obniżeniem narządu rodnego w trakcie badania urodynamicznego lub USG. Przed leczeniem operacyjnym, również w celach diagnostycznych, stosuje się pessar pod kątem ujawnienia się ukrytego wysiłkowego nietrzymania moczu. Jeżeli okres oczekiwania na operację jest długi, a dolegliwości znacząco wpływają na obniżenie jakości życia codziennego pacjentki, również jednym z rozwiązań jest założenie pessara, aby ulżyć pacjentce i zminimalizować dolegliwości.
Pessary są to krążki wykonane są z miękkiego, elastycznego, bezapachowego i niealergizującącego silikonu.
Niekwestionowaną zaletą pessariów jest łatwy dostęp, tani koszt i możliwość samodzielnej aplikacji przez pacjentkę. Po doborze rozmiaru i odpowiednim przeszkoleniu kobieta jest w stanie sama założyć sobie pessar w warunkach domowych.
Zastosowanie pessaroterapii pozwala wyeliminować wysuwanie się ścian pochwy poza szparę sromową, zniwelować uczucie ucisku w miednicy oraz pomaga uregulować funkcję defekacji. Ponadto, u kobiet stosujących pessaroterapię zwiększa się częstotliwość kontaktów seksualnych a zadowolenie ze współżycia wzrasta. Aby pessaroterpia przyniosła pożądane efekty, pacjentka powinna być bardzo dokładnie przeszkolona i nauczona w jaki sposób aplikować pessar.
Pessary możemy podzielić na:
Dla 70-90% pacjentek można skutecznie dobrać pessarium, choć literatura podaje, że u co trzeciej nie uda się to za pierwszym razem.
Nie u wszystkich pacjentek pessaroterpia zakończy się powodzeniem. Są to kobiety, które:
W czasie stosowania pessarium może oczywiście dojść do powikłań. Do najczęstszych należą:
Są to powikłania występujące niezwykle rzadko. Przed założeniem pessara należy zastosować maść z estrogenem lub kwasem hialuronowym – to powinno pomóc.
Pacjentka powinna bez problemu oddać mocz po założeniu pessara, kucnąć, poprzeć i pochodzić. Pessar nie powinien być w ogóle wyczuwalny dla pacjentki. Kobietę należy poinformować, że nie ma potrzeby wyciągania pessarium pierścieniowego i kołnierzowego na czas współżycia, natomiast pessaria wypełniające należy usunąć.
Wizyta kontrolna powinna odbyć się około 2-4 tygodni po założeniu pessara.
Zaleca się wyjmowanie i zakładanie pessara z częstotliwością od codziennie do raz w tygodniu, zależnie od stanu pacjentki. Są kobiety, które pessar zakładają tylko na „specjalne okazje”, żeby czuć się pewnie i komfortowo np. podczas zawodów sportowych lub spotkań towarzyskich.”
Źródło: www.radioklinika.pl