Od początku lipca 2025 roku pacjenci z nowotworami związanymi z mutacjami BRCA1 i BRCA2 – takimi jak rak piersi, jajnika, prostaty, trzustki, jajowodu czy otrzewnej – mogą wykonać badania genetyczne w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że wystarczy jedno pobranie krwi w szpitalu, bez konieczności hospitalizacji, a koszt badania w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Refundacją objęte są wszystkie badania genetyczne wykonywane metodą NGS (sekwencjonowanie DNA/RNA), które są kluczowe przy kwalifikacji do terapii celowanych. Co istotne, finansowanie obejmuje również przypadki, w których wynik badania nie kwalifikuje pacjenta do konkretnego programu terapeutycznego.
Zakres nowej regulacji obejmuje również pacjentów z innymi typami nowotworów, w tym:
Nowe przepisy mają na celu:
Jak podkreślają eksperci, zmiana ta może znacząco poprawić dostęp do terapii celowanych. – Ambulatoryjny tryb badania zmniejszy bariery dla pacjentów, co jest istotne dla szybkiego wdrożenia leczenia ukierunkowanego molekularnie – zaznaczają prof. Urszula Demkow, wiceminister zdrowia, oraz dr Andrzej Tysarowski z NIO‑PIB.
Zarządzenie prezesa NFZ, które umożliwia rozliczanie badań BRCA w trybie ambulatoryjnym w ramach umów szpitalnych, weszło w życie 1 lipca 2025 r. i uwzględnia wykorzystanie technologii NGS.
W planach jest też m.in. zwiększenie dostępności badań BRCA w poradniach ginekologicznych i POZ, co ma szczególne znaczenie dla pacjentów z mniejszych miejscowości.
Pacjenci, którzy chcą wykonać badanie BRCA, powinni:
Wynik badania może umożliwić kwalifikację do terapii celowanych, takich jak inhibitory PARP, które są stosowane w leczeniu nowotworów z mutacjami BRCA.
Źródło: Medicalpress