27-28 marca 2025 roku lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego – PIB wykonali 4 biopsje prostaty w znieczuleniu ogólnym. WIM-PIB jest drugim ośrodkiem w Polsce, w którym zaprezentowano zestaw robotyczny Mona Lisa do biopsji stercza. Pierwsze takie zabiegi odbyły się w styczniu 2025 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.
Biopsja fuzyjna prostaty stała się standardem wykrywania raka stercza, który jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Klinika Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego jest drugim ośrodkiem w Polsce, w którym zaprezentowano zestaw robotyczny Mona Lisa do biopsji stercza.
– 27-28 marca 2025 roku wykonaliśmy 4 biopsje w znieczuleniu ogólnym, u pacjentów z podejrzanymi zmianami w badaniu rezonansu magnetycznego – przekazuje płk dr n. med. Tomasz Syryło – kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Fuzja obrazów rezonansu na sonograficzny obraz stercza to już był przełom, teraz kolejnym krokiem jest wprowadzenie urządzenia do uzyskania wycinków tkankowych z jak największą precyzją.
– Zestaw Biobot Mona Lisa umożliwia dokładne pobranie bioptatów z każdego obszaru stercza, w szczególności z trudno dostępnej okolicy przedniej prostaty – kontynuuje dr Karol Stajno z Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego – PIB, który wykonał już kilkaset biopsji fuzyjnych. Procedura może być także wykonana w znieczuleniu miejscowym, a dostęp przezkroczowy minimalizuje ryzyko powikłań infekcyjnych. Tylko wczesne wykrycie choroby umożliwia zaproponowanie pacjentowi leczenia radykalnego.
Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy