Od 14 lutego 2025 roku zaczynają obowiązywać istotne zmiany dotyczące realizacji recept, które znacząco poprawią dostęp pacjentów do bezpłatnych leków. Nowe przepisy rozszerzają również uprawnienia farmaceutów, co wpłynie na zwiększenie dostępności świadczeń.
Jednym z kluczowych elementów reformy jest umożliwienie lekarzom pracującym w prywatnych gabinetach wystawiania recept na darmowe leki. Dotychczas takie uprawnienia mieli tylko lekarze posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego. Po zmianach z tego przywileju będą mogły skorzystać wszystkie osoby do 18. roku życia oraz seniorzy powyżej 65 lat, niezależnie od tego, gdzie przyjmujący ich lekarz prowadzi praktykę.
Zgodnie z nowymi regulacjami, recepty na bezpłatne leki będą mogły być wystawiane również w ramach opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, stomatologii, a także w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Ministerstwo Zdrowia oszacowało roczny koszt wprowadzenia tych zmian na 415 mln złotych.
Kolejna istotna zmiana dotyczy farmaceutów, którzy od 14 lutego 2025 roku będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na refundowane szczepionki dostępne w aptekach. Aktualnie farmaceuci mogą jedynie wypisać receptę na szczepionkę bez refundacji, a pacjenci, którzy chcą skorzystać z dofinansowania, muszą udać się do lekarza. Nowe przepisy pozwolą farmaceutom nie tylko wystawiać recepty, ale także wydawać i podawać szczepionki pacjentom w aptekach.
Źródło: Rynek Zdrowia