REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Profilaktyka 40 Plus – przedłużenie programu

W ramach programu Profilaktyka 40 Plus 335 tys. osób może po raz trzeci zrobić bezpłatnie badania profilaktyczne. Skierowania na badania dla tych pacjentów są wystawiane automatycznie. Tym razem program będzie trwał do 30 kwietnia 2025 r.

Prawie 20 mln osób uprawnionych

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus miał zakończyć się w 2024 r., ale będzie trwał do 30 kwietnia 2025 r.

W ramach programu pacjenci po 40. roku życia mogą otrzymać skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne. Aby skorzystać z badań po raz pierwszy, pacjent musi wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta (zakładka: Profilaktyka), w aplikacji mojeIKP albo w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.

Skierowania na kolejne tury badań, czyli po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania, są wystawiane automatycznie.

Na badania można umówić się przez IKP (zakładka: Plan leczenia), przez mojeIKP (zakładka: e-zdrowie) lub w placówce, która realizuje program. Aby je wykonać, pacjent musi zgłosić się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.

Jakie badania w programie?

Badania diagnostyczne w ramach Profilaktyki 40 Plus dzielą się na trzy grupy. Są to badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. W pakietach badań są m.in. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi i próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP.

Uprawnionych do wzięcia udziału programie jest około 20 mln osób od 40. roku życia.

Centrum e-Zdrowia poinformowało, że e-skierowanie odebrało w sumie 4,98 mln osób. 4,08 mln – przebadało się, w tym 280 tys. osób w grudniu 2024 r. W grupie osób, które do końca 2024 r. wypełniły ankietę, było: 3,37 mln osób w wieku 40-64 lat, czyli 26 proc. uprawnionych. 1,61 mln osób w wieku 65 lat i więcej, czyli 21 proc. uprawnionych. Przebadało się 2,67 mln osób do 65. roku życia (21 proc.) oraz 1,41 mln osób w wieku 65 lat i więcej (18 proc. osób z tej grupy wieku).

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony w lipcu 2021 r. Początkowo program miał się zakończyć po pół roku. Był jednak wielokrotnie przedłużany.

 Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content