Skip to content
REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Problem z publicznymi szaletami w Lublinie

Miejskie toalety w Lublinie od października do końca marca czynne są w godzinach 10-16. W pozostałych miesiącach – nieco dłużej. Miejscy radni apelują, by te godziny zmienić, bo największy ruch jest w godzinach szczytu komunikacyjnego, około 8-9 i potem od 16 do 18. Miasto od stycznia podnosi też opłaty za korzystanie z toalet – z 2 na 3 zł.

„Upokarzające” szukanie toalety

Pani Ewa jest osobą z chorymi jelitami. Ból brzucha pojawia się nagle i wtedy musi na szybko szukać toalety. – Urzędnicy nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest to, by toalety były dostępne od rana do wieczora, codziennie – podkreśla mieszkanka Lublina. – Chorób jelit, ale też innych chorób przewodu pokarmowego, jest coraz więcej. Nawet nie wiecie państwo, jak bardzo jest to dla mnie upokarzające, gdy muszę szukać toalety w sklepie, urzędzie czy instytucji. I bywa, że spotykam się z odmową, w XXI wieku – rozkłada ręce. 

Jak słyszymy od lekarzy, coraz więcej pacjentów choruje m.in. na zespół jelita drażliwego, ale też np. na prostatę czy ma problemy z nietrzymaniem moczu. – Nie życzę nikomu, by musiał się przekonać, co to znaczy, gdy szuka się toalety, nie znajduje, a ma biegunkę. Usługi publiczne powinny być szeroko dostępne, a tu wychodzi, że się na tym oszczędza, bo ważniejsze są statystyki niż potrzeby mieszkańców czy turystów – dodaje pan Piotr. 

Chodzi o empatię

Miasto twierdzi, że toalety są czynne dłużej m.in. w czasie dużych imprez. Blanka Rdest, kierownik Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta, zapowiada jednak, że urzędnicy mogą przyjrzeć się sprawie ponownie, być może znów zlecą badania. – Tu nie chodzi o badania, a o empatię – odpowiada pani Ewa. 

Kilka dni temu Urząd Miasta pochwalił się w internecie, że w miejskiej toalecie na placu Litewskim zamontowano tzw. komfortkę, czyli toaletę dla osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują choćby leżanki czy podnośnika. Wszystko to w ramach akcji „Przewijamy Polskę”. – Chcemy podkreślić, jak ważna jest dla Lublina systematyczna poprawa dostępności przestrzeni publicznej i usług dla wszystkich użytkowników i jak ważny jest szacunek do godności każdego człowieka – można przeczytać na stronie ratusza. Tyle, że osoby z niepełnosprawniściami też mogą z komfortki skorzystać… wyłącznie w godz. 10-16. 

Źródło: www.tokfm.pl