REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Bądź mężczyzną – dbaj o zdrowie!

Z raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny.” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter Polska wynika, że nawet co dziesiąty Polak nigdy nie wykonał podstawowej morfologii. Więcej uwagi należy się również regularnym samobadaniom.

O czym powinien pamiętać każdy mężczyzna?

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny” Polacy badają się za rzadko. Aż 8% panów w wieku 18-69 lat nigdy nie wykonało podstawowej morfologii, tylko 30% ma za sobą choćby jedno samodzielne badanie jąder. Zaledwie 22% zrobiło badanie stężenia PSA, wykrywające raka prostaty.W raporcie Gedeon Richter przedstawiono dane dotyczące badania jąder, z których wynika, że myśli o nich tylko co trzeci mężczyzna. Do tego należy dołożyć samobadanie piersi, bo ten rodzaj raka również występuje u mężczyzn. Tego typu profilaktyka ma na celu nie tylko wykrywanie nowotworów, ale i innych chorób. Przy regularnych badaniach jąder można zauważyć wszelkie zmiany, np. torbiele, czy wodniaki.

Mężczyzna u lekarza

28% Polaków nigdy nie było u kardiologa, urologa czy psychoterapeuty. Najwyższy odsetek dotyczy tu zwłaszcza najmłodszej grupy badanych w wieku 18-25 lat, który wynosi 35%. 20% z nich nigdy nie wykonało żadnych badań profilaktycznych.

Chociaż dane wynikające z raportu nie są najlepsze, z pewnością idzie ku dobremu. Przykładem może być zainteresowanie Polaków zdrowiem psychicznym. Z raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny.” wynika, że nawet 25% ankietowanych Polaków ma już za sobą wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, z kolei 21% było nawet u psychiatry.

Jak być w dobrej kondycji przez całe życie?

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że żyjemy coraz dłużej: mężczyźni średnio 74,7 a kobiety 82 lata. Jeszcze rok temu te liczby były niższe o około rok, niezależnie od płci.  Tym bardziej powinniśmy więc chcieć jak najdłużej cieszyć się najlepszym zdrowiem i być w dobrej kondycji. Tu znów warto powtórzyć, jak ważne jest uważne obserwowanie swojego ciała. Czyli w przypadku mężczyzn, od 15 roku życia samobadanie jąder, prącia i piersi plus wizyty u specjalistów, jeśli zauważymy cokolwiek niepokojącego to wymagane minimum. Im mężczyzna jest starszy, tym z pewnością więcej badań musi wykonać, ale to nigdy nie powinno nas odstraszać, bo to tylko procentuje.

Ze względu na coraz wyższy procent zachorowań na nowotwory prostaty, po 40. raz do roku warto zbadać poziom PSA. Oprócz tego warto wykonać badanie kreatyniny, badanie ogólne moczu, morfologię, lipidogram oraz poziom glukozy na czczo. Dodatkowo przyda się USG jamy brzusznej. Jeśli wykonujemy te badania profilaktyczne 1 raz w roku, to po prostu trzymamy rękę na pulsie. Ważny jest zdrowy tryb i styl życia oraz nawodnienie.

Źródło: Medexpress

Skip to content