Przypadający w niedzielę (15 września) Europejski Dzień Prostaty jest okazją m.in., by upowszechniać wiedzę o chorobach gruczołu krokowego. Rak prostaty staje się najczęstszym nowotworem u mężczyzn.
„Specjaliści informują, że w Polsce rak prostaty co roku wykrywany jest u ok. 15 tys. mężczyzn i jest przyczyną ok. 5 tys. zgonów. Podkreślają, że trzeba zachęcać mężczyzn do tego, by się badali, zarówno u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i u urologa. Tylko w ten sposób można wcześnie wykryć ten nowotwór – a wówczas leczenie jest najbardziej skuteczne.
Mężczyźni powinny zgłosić się do specjalisty, jeśli zauważą problemy związane z oddawaniem moczu. Czujność powinno wzbudzić m.in. częste oddawanie moczu w dzień, jak i konieczność oddawania moczu w nocy; nietrzymanie moczu; osłabienie jego strumienia; oddawanie moczu z wysiłkiem czy uczucie zalegania moczu w pęcherzu już po jego oddaniu.
Pomocny w wykryciu raka prostaty jest test, dzięki któremu w surowicy krwi określa się stężenie białka PSA. Ważne jest także wykonanie u mężczyzn badania per rectum – czyli badania odbytu palcem. Umożliwia ono m.in. określenie orientacyjnych wymiarów gruczołu krokowego i jego konsystencji oraz wykrycie ewentualnych zmian wskazujących na raka lub stan zapalny. Badanie to powinno być wykonywane rutynowo u każdego mężczyzny powyżej 45. roku życia niezależnie od zgłaszanych objawów.”
Więcej: www.rynekzdrowia.pl