REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zabiegi robotyczne w chirurgii raka nerki

Rak nerki to około 3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u dorosłych. Jest nieco częstszy u mężczyzn niż u kobiet. Operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Coraz częściej tego typu operacje przeprowadzane są przy pomocy robota.

Terapia raka nerki

Rozpoznanie raka nerki w badaniach obrazowych to początek drogi terapeutycznej. Dalsze postępowanie zależy od wielkości guza w narządzie. Możliwe jest wycięcie guza wraz z całym organem (nefrektomia) lub z jego częścią (nefrektomia częściowa, czyli wycięcie guza z zachowaniem zdrowego miąższu nerki). O tym, którą z tych operacji należy przeprowadzić decyduje lekarz. Coraz częściej wykonuje się jednak operacje za pomocą robota, oszczędzające nerkę. Są to zabiegi przeprowadzane z ogromną precyzją i minimalną inwazyjnością. Jednym z najbardziej obiecujących zabiegów jest robotyczna resekcja guza nerki, która zwiększa szanse na skuteczne leczenie oraz przyspiesza proces rekonwalescencji pacjentów. Badania naukowe i dane kliniczne potwierdzają, że robotyczna resekcja guza nerki jest skutecznym sposobem leczenia nowotworów nerek.

Zabieg robotyczny oszczędza nerkę

Usunięcie narządu z guzem jest operacją stwarzającą mniej komplikacji. Wszystko zależy od tego, gdzie guz jest usytuowany. Jednak w miarę możliwości staramy się wyciąć guz, pozostawiając resztę zdrowego narządu. To umożliwia operacja robotyczna.  W ośrodkach doświadczonych w tego typu technikach można usuwać nawet ponad 7-centymetrowe guzy, z zachowaniem pozostałej części miąższu nerki – mówi dr Marcin Majek, urolog, chirurg, specjalizujący się w operacjach robotycznych ze Szpitala im. Świętej Rodziny w Poznaniu. – To wszystko jest też uwarunkowane w tym, gdzie ten guz się znajduje w stosunku do środka nerki, rdzenia nerki, czyli unaczynienia. Musimy mieć pewność, że nie naruszamy istotych struktur naczyniowych, odpowiedzialnych za unaczynienie pozostawionej części nerki -wyjaśnia dr Majek. – Jeśli zostałyby uszkodzone, mogłyby spowodować, że pozostała część nerki będzie niefunkcjonalna albo w znaczący sposób ograniczona.

Operacja robotyczna nerki, co zyskuje pacjent?

Robotyczna resekcja guza nerki wykorzystuje nowoczesny system operacyjny, który pozwala chirurgowi na precyzyjne ruchy i manipulację narzędziami. Dzięki robotom chirurgicznym, guz można usunąć dokładnie, minimalizując ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki nerki. Robot eliminuje drżenie rąk chirurga, zapewnia widzenie przestrzenne i koordynację ręka-oko. Sprawia, że każdy ruch chirurga jest bardziej precyzyjny. System pozwala na wielokrotne powiększenie obrazu, a tym samym na lepszą ocenę sytuacji w operowanym miejscu. Podczas operacji robotem możliwe jest bardziej dokładne szycie naczyń krwionośnych. Dla zachowania prawidłowego krążenia w nerce jest to sprawa kluczowa. Dodatkowo, ta metoda zapewnia lepszą widoczność dla chirurga dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu, które daje pełen wgląd w pole operacyjne. Pozwala to na dokładniejsze wykonanie zabiegu, co przekłada się na lepsze wyniki kliniczne i mniejsze ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki nerki.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami, robotyczne usunięcie guza nerki jest mniej inwazyjne. Mniejsze nacięcia i precyzyjne działanie prowadzą do mniejszego bólu pooperacyjnego, krótszego pobytu w szpitalu i szybszego powrotu do normalnych aktywności.

– Beneficjentem tego typu operacji jest przede wszystkim pacjent. Jego rekonwalescencja jest krótsza, ryzyko powikłań jest mniejsze, choćby z powodu wielkości rany. Niektóre ośrodki tego samego dnia wypisują pacjenta do domu. Miałem pacjentkę, u której w jedynej nerce 20-milimetrowego guza. Usunąłem go robotowo. Zabieg trwał 1,5 godziny. Następnego dnia pani wyszła do domu – mówi dr Majek.

Mniej powikłań dzięki lepszej hemostazie

Robotyczna resekcja guza nerki, jak każda procedura chirurgiczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Jednak dane kliniczne wskazują, że tego typu operacja jest stosunkowo bezpieczna, a ryzyko powikłań – niskie. Dzięki postępowi technologicznemu i doświadczeniu chirurgów, ryzyko tych powikłań zostało zminimalizowane. Kluczowe znaczenie mają odpowiednia kwalifikacja pacjentów, dokładna ocena przedoperacyjna oraz precyzyjne wykonanie operacji.

– Robot ma tę przewagę, że tę hemostazę zapewnia zdecydowanie lepszą, I oczywiście większą precyzję wykonanych cięć oraz innych czynności. Prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia rany jest zdecydowanie mniejsze niż po cięciu kilkunasto-dwudziestocentymetrowym. To jest oczywiste – wymienia lekarz. – W związku z tym, możemy pacjenta wypuścić dużo wcześniej do domu, bo jesteśmy pewni hemostazy – mówi ekspert.

Dlaczego tak rzadko operuje się robotem?

Mimo niewątpliwych zalet operacji robotycznych, guzy nerki nadal częściej usuwa się podczas zabiegów laparoskopowych i tradycyjnych. Powodem jest brak refundacji dla operacji robotycznych.

Operacje robotowe przesunęły granice chirurgii. W Polsce nadal jednak nie ma systemu finansowania nerkooszczędzających operacji robotowych u chorych z rakiem nerki. Obecnie tego typu operacje u chorych z tym rodzajem nowotworu stosowane są wyłącznie dzięki dodatkowemu dofinansowaniu przez różne podmioty.

Źródło: Polityka Zdrowotna

Skip to content