REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pacjenci o raku pęcherza

Dzielenie się historiami pacjentów jest powszechną praktyką w opiece onkologicznej. To ważne narzędzie edukacyjne służące podnoszeniu świadomości na temat choroby. Historie pacjentów z rakiem, w tym wypadku z rakiem pęcherza, jak każde tego typu opowieści, dają poczucie wspólnoty, powodując, że osoba zmagająca się z tym nowotworem nie czuje się sama, w czasie, który może być przerażający. Historie pacjentów dostarczają ludziom wiedzy o tym, czego mogą się spodziewać podczas leczenia.

Na stronie World Bladder Cancer Patient Coalition publikowane są historie pacjentów, u których zdiagnozowano raka pęcherza. Pokazują, że za każdą diagnozą i ścieżką prowadzącą do wyzdrowienia, kryją się żywi ludzie, którzy podobnie jak Ci, którzy zostali dopiero zdiagnozowani, przeżywali wiele trudnych emocji, a mimo to podjęli leczenie i wygrali. Historie te dostarczają wielu ważnych informacji na temat różnych doświadczeń związanych z rakiem pęcherza moczowego i oferują niezbędną wiedzę do radzenia sobie z chorobą. Opowieści  pacjenckie są publikowane w formie mini-wywiadów oraz krótkich filmów.

Historia Claudii

46-letnia Claudia jako pierwszą usłyszała diagnozę raka dróg moczowych, który później przekształcił się w raka urotelialnego. Po operacji usunięcia pęcherza moczowego utworzono jej pęcherz z jelita cienkiego.

Historia Any Marii

79-letnia Ana María, mieszkająca w Buenos Aires w Argentynie, opowiada o swojej walce z rakiem pęcherza moczowego. W 2022 roku zdiagnozowano u ten rodzaj nowotwru. To nie było jej pierwsze doświadczenie, ponieważ kilka dekad wcześniej pokonała raka piersi. Ana María bierze udział w nowym badaniu klinicznym, badającym nowe możliwości leczenia inwazyjnego raka pęcherza moczowego. Jej historia to unikalna opowieść o diagnozie, leczeniu nowotworu i udziale w badaniu klinicznym

Historia Angeli

Angela, 42-latka z Niverville w Kanadzie, dzieli się swoją historią raka pęcherza moczowego. Zdiagnozowano go w 2020 roku po tym, jak jego objawy początkowo pomylono z inną chorobą. Angela przeszła wiele zabiegów, w tym całą chemioterapię i radykalną cystektomię.

Więcej historii pacjenckich można znaleźć na stronie www.worldbladdercancer.org.

Rak pęcherza moczowego – jak go rozpoznać?

Wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego znacząco zwiększa szanse na jego wyleczenie. . Najczęstszym jego objawem jest krwiomocz, dlatego, by uzyskać wczesną diagnozę trzeba regularne wykonywanie badania moczu. Objawy, które powinny budzić niepokój onkologiczny to także trudności w oddawaniu moczu, częstomocz,  czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz nawracające infekcje pęcherza moczowego. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, mogą pojawiać się objawy ze strony innych narządów. Są to dolegliwości bólowe kośca, czy kaszel związany z obecnością przerzutów w płucach.. 

Według danych Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC), nowotwór ten jest rozpoznawany każdego roku u ponad 570 tys. osób na świecie, a 1,7 miliona osób żyje z tą chorobą. Jest to 10. najczęstsza choroba nowotworowa i 13. przyczyna śmierci z powodu raka. 

W Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie na raka pęcherza choruje około 8 tys. osób, a około 4 tys. pacjentów z tego powodu umiera.

Źródło: Kampania Rak pęcherza – WYKRYJ I LECZ!

Skip to content