REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Barometr WHC 2023 „Kobieta w kolejce” – RAPORT

18 miesięcy do endokrynologa. Rok w kolejce na rekonstrukcję piersi. Są dane z najnowszej edycji badania Fundacji Health Care Barometr WHC – #Kobietawkolejce. Średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wydłużył się w ostatni rok o 24 dni, a na świadczenia wyłącznie kobiece – przeciętnie o 9 dni.

Kobiety w kolejkach do lekarzy stoją coraz dłużej

Fundacja Watch Health Care od kilkunastu lat bada długość kolejek do lekarzy. W tym roku po raz trzeci wzięła pod lupę świadczenia zdrowotne dla kobiet. Zaprezentowała dane z marca i kwietnia tego roku. 

Niestety wyniki badania nie napawają optymizmem. Panie czekają w kolejkach dłużej niż rok temu. Średni czas oczekiwania pacjentów na świadczenia zdrowotne (służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, czyli łącznie porada lekarska, badanie, zabieg, operacja) wydłużył się o 24 dni, z 2,7 miesiąca do 3,5 miesiąca. 

Wizyty do lekarza specjalisty trzeba wyglądać przeciętnie około 10 tygodni dłużej, a badania diagnostycznego – około 3 dni więcej niż rok temu. Na świadczenia wyłącznie kobiece panie „stoją” w kolejce przeciętnie o 9 dni dłużej (okres oczekiwania wydłużył się z 2,5 do 2,8 miesiąca). 

Najbardziej wydłużyły się kolejki m.in. do: endokrynologa – o 7 miesięcy (z 11 mies. do 18 mies.), ginekologa-onkologa – o 4,7 miesiąca (z 0,5 mies. do 5,2 mies., wizyty na kolposkopię – o 2,6 miesiąca (z 3,2 mies. do 5,8 mies.).

Skróciły się natomiast kolejki np. na USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego – z 1,7 miesiąca (z 2,6 mies. do 0,9 mies.).

Do jakich lekarzy czeka się najdłużej? 

Ankieterzy w ramach badania przeanalizowali łącznie 80 świadczeń spośród 14 dziedzin medycyny. Wyszło im, że średnio na udzielenie świadczenia gwarantowanego Polki musiały czekać 3,5 miesiąca. Najdłuższe czasy oczekiwania zidentyfikowali m.in.  w endokrynologii – 6,6 miesiąca (było 4,4 mies.).

Ponad trzy miesiące pacjentki czekały także na świadczenia np. w  dotyczące urologii/uroginekologii – 3,6 miesiąca (było 3,4 mies.)

Poniżej trzech miesięcy wyniósł okres oczekiwania na świadczenia z zakresu m.in.:

  • ginekologii onkologicznej – 2,5 miesiąca (było 1,5 mies.),
  • położnictwa i ginekologii – 2,2 miesiąca (było 1,7 mies.),
  • onkologii – 1,2 miesiąca (było 1,4 mies.),
  • chirurgii onkologicznej – 0,7 miesiąca (było 1,4 mies.),
  • radioterapii onkologicznej – 0,6 miesiąca (było 0,4 mies.).

Świadczenia wyłącznie kobiece 

Eksperci Fundacji wzięli na warsztat także 31 świadczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jak operacje wypadania macicy, waginoplastykę czy leczenie endometriozy metodą laparoskopową. 

Raport wskazuje, że – podobnie jak rok temu – na rekonstrukcję piersi pacjentki musiały czekać rok. Zdaniem jego autorów w wielu przypadkach mastektomii można byłoby uniknąć, gdyby dostęp do nowoczesnej diagnostyki był lepszy. W onkologii większość nowoczesnych terapii to tzw. terapie celowane, czyli skupione na konkretnej mutacji w genie. Dotyczy to także raka piersi.

Z analizy wynika, że najdłużej panie oczekują np. na operację nietrzymania moczu metodą TOT – 6,7 miesiąca (było 5,7 mies.).

Okres oczekiwania na kolposkopię wzrósł natomiast z 3,2 miesiąca do 5,8, na operację wypadania macicy metodą podwieszania z dostępem laparoskopowym – z 4,8 do 5,7 miesiąca, wizytę u ginekologa-onkologa – z pół miesiąca do aż 5,2 miesiąca, waginoplastykę z 1,8 do 4,8 miesiąca, a leczenie endometriozy metodą laparoskopową – z 1,9 do 2,2 miesiąca

Badania diagnostyczne

Z wyników raportu wyczytać można także, że na badanie diagnostyczne polskie pacjentki czekają średnio 2,4 miesiąca (2,5 mies. z uwzględnieniem analizowanych od 2024 roku świadczeń z zakresu leczenia chorób metabolicznych). Wśród wszystkich zweryfikowanych przez Fundację WHC świadczeń diagnostycznych najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w przypadku np.:

  • kolposkopii – 5,8 miesiąca,
  • oraz badania w kierunku 5 najczęstszych mutacji genu BRCA1 wykonywanego u pacjentki, której matka zmarła na nowotwór piersi – 4,2 miesiąca.

Czy e-rejestracja potwierdzi wyniki raportów?

Jak Fundacja WHC mierzy kolejki? Ankieterzy weryfikują czas oczekiwania w około 450 placówkach medycznych posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzwonią do nich przestawiając się jako pacjenci z konkretnymi problemami i potrzebami zdrowotnymi. Jeszcze nigdy dane w raportach Fundacji nie pokryły się z tymi, które prezentuje NFZ. Dlatego eksperci WHC wskazują, że spore nadzieje wiążą z zapowiadanym przez kolejne ekipy rządzące wdrożeniem centralnej e-rejestracji.

Źródło: BAROMETR WHC 2024 „KOBIETA W KOLEJCE”

Skip to content