Prezes AOTiM wydał opinię o projekcie programu polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki i leczenia NTM (nietrzymania moczu) dla kobiet z problemami uroginekologicznymi” realizowanego przez miasto Kraków.
Program został zaopiniowany pozytywnie pod warunkiem uwzględnienia poniższych uwag.
W programie polityki zdrowotnej zaplanowano interwencje z zakresu profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu dla kobiet, w tym m.in. trening mięśni dna miednicy (PFMT) oraz działania o charakterze edukacyjnym, które znajdują odzwierciedlenie w aktualnych wytycznych klinicznych, jak również mogą stanowić uzupełnienie dostępnych świadczeń gwarantowanych.
W celu zapewnienia realizacji programu o możliwie najwyższej jakości, należy przeformułować przeformułowania według zasady SMART. Mierniki efektywności również nie zostały opracowane poprawnie i nie pozwolą na prawidłową ocenę skutków programu.
W projekcie zaplanowano monitorowanie i ewaluację programu, jednak wymagają one doprecyzowania. Są to istotne elementy programu, które umożliwiają bieżącą ocenę jego przebiegu oraz określenie wpływu programu na sytuację społeczną i zdrowotną w perspektywie wieloletniej.
W budżecie nie uwzględniono kosztów monitorowania i ewaluacji programu oraz nie przedstawiono kosztów w podziale na poszczególne lata realizacji programu.