REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy?

Po narodzinach dziecka warto zaopiekować się własnym zdrowiem, zwracając szczególną uwagę na mięśnie dna miednicy, ponieważ po porodzie u wielu kobiet pojawia się problem nietrzymania moczu (NTM). Co można zrobić, aby wzmocnić mięśnie Kegla i cieszyć się z macierzyństwa?

Rola fizjoterapii uroginekologicznej w przygotowaniu do porodu

W jednym z wcześniejszych numerów Kwartalnika NTM omówiliśmy rolę fizjoterapii uroginekologicznej w przygotowaniu do porodu. Tym razem postanowiliśmy skonfrontować nasze przemyślenia z opiniami ekspertów. Zapytaliśmy lekarkę ginekolog, położną oraz fizjoterapeutki o ich spojrzenie na problem nietrzymania moczu (NTM) u kobiet w ciąży i po porodzie. Jakie są ich doświadczenia i rady dla przyszłych mam?

Wzrasta świadomość na temat nietrzymania moczu po porodzie

Zapytaliśmy dr n. med. Beatę Rutkowską z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie o świadomość młodych mam na temat nietrzymania moczu. Pani doktor podkreśliła, że różnica w poziomie wiedzy między dzisiejszymi mamami a poprzednimi pokoleniami jest zauważalna.

Jeszcze kilkanaście lat temu NTM było tematem tabu, ale teraz coraz więcej kobiet nie tylko jest świadomych tego problemu, ale szuka pomocy – stwierdziła dr Beata Rutkowska.

Przy okazji obaliła mit dotyczący tego, że po cesarskim cięciu NTM nie występuje. Według niej to błędne przekonanie. Dlaczego? – Ryzyko wystąpienia NTM zależy od wielu czynników, droga porodu nie jest jedyną determinantą – przypomniała.

Potrzebna jest współpraca różnych środowisk

Mgr Joanna Dąbrowska, doświadczona położna z Piastowa, zwraca uwagę, że pacjentki często ignorują problem NTM w ciąży, myśląc, że po porodzie sam zniknie. Niestety często tak się nie dzieje, a na dodatek problem nietrzymania moczu może się nasilić. Dlatego, jak podkreśla, kluczowa jest współpraca położnych z fizjoterapeutami, zwłaszcza że ich kompetencje się uzupełniają. Podobne zdanie na temat współpracy z fizjoterapeutami ma dr Beata Rutkowska. Według niej lekarzom jest ona potrzebna szczególnie w opiece nad pacjentkami po porodzie.

Fizjoterapia po porodzie to klucz do zdrowia

Zapytaliśmy więc fizjoterapeutki z Centrum Medycznego MCC w Warszawie – mgr Agnieszkę Szczepocką i mgr Aleksandrę Zalewską – jakie korzyści przynosi fizjoterapia u kobiet po porodzie. – Fizjoterapia pozwala na zmniejszenie powikłań poporodowych i szybszą regenerację ciała – mówią zgodnie. Według nich kontrolna wizyta u fizjoterapeuty powinna odbyć się około 6. tygodnia po porodzie naturalnym lub około 4. tygodnia po cesarskim cięciu.

Obie panie zwracają też uwagę na odpowiednie nawyki i zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka NTM po porodzie. Duże znaczenie mają według nich: prawidłowe nawyki toaletowe, trening mięśni dna miednicy, aktywność fizyczna, a także zdrowa dieta i właściwe nawodnienie organizmu.

Fizjoterapia uroginekologiczna, zdrowa dieta oraz odpowiednio dobrana aktywność fizyczna to trzy filary, na których opiera się zdrowie mam po porodzie. Przywrócenie siły i elastyczności mięśni może przyczynić się do poprawy jakości życia i pozwolić w pełni cieszyć się z uroków macierzyństwa o ile nie zostanie to zaniedbane na wczesnym etapie.

Wszystkie ekspertki zgodnie podkreślają, że wiedza, edukacja i profilaktyka są kluczowe w walce z NTM po porodzie, a wsparcie wykwalifikowanego lekarza, położnej i fizjoterapeuty może pomóc w zachowaniu zdrowia i zapewnieniu jakości życia na długi czas.

Autor: Agnieszka Wilhelm

Źródło: Kwartalnik NTM nr 4/2023

Skip to content