REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Radioterapia w leczeniu raka prostaty

Trwa Movember czyli Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów, w tym raka prostaty, który pozostaje najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Zgodnie z prognozami Map Potrzeb Zdrowotnych zachorowalność w 2031 roku ma wynieść już 30 000. Zwłaszcza teraz warto przypominać, że profilaktyka i wczesna diagnostyka ratują zdrowie i życie. Raka prostaty można już leczyć skutecznie, zarówno dzięki innowacyjnym lekom jak i technologiom medycznym m.in. radioterapii stereotaktycznej.

Wskazania i możliwości radioterapii się poszerzają

Radioterapia znajduje  zastosowanie prawie na każdym etapie postępu choroby. Od wczesnych stadiów nowotworu, po leczenie indukcyjne przed zabiegiem chirurgicznym oraz jako leczenie uzupełniające po operacji u pacjentów z grup wysokiego ryzyka wznowy. Stosuje się ją samodzielnie lub w skojarzeniu z chemioterapią i leczeniem systemowym. Znajduje tez zstosowanie w leczeniu objawowym i paliatywnym u chorych z rozsianym nowotworem. Radioterapia to równorzędna do chirurgii metoda leczenia. Daje szanse na całkowite wyleczenie takich nowotworów jak np. wczesny rak prostaty, piersi, płuca, krtani. Wskazania i możliwości radioterapii cały czas się poszerzają.Terapeutycznym celem radioterapii jest takie uszkodzenia komórek nowotworowych, które doprowadzi do ich obumarcia.

Średni czas radioterapii w przypadku raka piersi lub prostaty zmniejszył się prawie o połowę w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wykorzystano korzyści płynące z większej dawki promieniowania podanej w krótszym czasie.

 Zrobotyzowana radioterapia stereotaktyczna

Jedną z technologii precyzyjnej radioterapii zrobotyzowanej jest nóż cybernetyczny. Jego nazwa pochodzi od charakteru wiązki promieniowania, która jest tak precyzyjna i ?ostro cięta jak skalpel chirurga?. Są to wiązki od kilkunastu milimetrów do tzw. wiązek ołówkowych mających średnicę 1-2 mm. Przed zabiegiem wykonuje się wysokiej rozdzielczości tomografię komputerową, w celu określenia rozmiaru, kształtu i położenia guza. Po wykonaniu tomografii skan wysyłany jest do stacji roboczej CyberKnife. Tam rozpoczyna się procedura planowania leczenia w oparciu o tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz opcjonalnie pozytonową tomografię emisyjną.

Dotychczasowe wyniki badań klinicznych (w tym PACE-B) wskazują, że zastosowanie technologii zrobotyzowanej radioterapii SBRT z użyciem CyberKnife, zmniejsza częstość występowania późnej toksyczności pęcherza moczowego drugiego stopnia lub wyższego związanej z radioterapią stereotaktyczną w porównaniu z konwencjonalnym akceleratorem liniowym. Pacjenci otrzymujący SBRT mieli mniej skutków ubocznych ze strony jelit i więcej skutków ubocznych ze strony pęcherza. Ciężkie działania niepożądane występowały bardzo rzadko. Zastosowanie innowacyjnej radioterapii stereotaktycznej przynosi korzyści dla systemu opieki zdrowotnej w zakresie możliwości napromieniania większej ilości osób oraz odciążeniu pracą kadr medycznych. Dzięki temu leczenie jest bardziej wydajne. Innowacyjne metody radioterapii w leczeniu raka prostaty są dostępne i stosowane w praktyce klinicznej m.in w Wielkopolskim Centrum Onkologii i Narodowym Instytucie Onkologii – PIB w Gliwicach.

Wyniki leczenia dla grupy pacjentów poddanych zabiegom w WCO, wskazywały na 96 proc. kontrolę biochemiczną (brak wzrostu poziomu PSA) przy bardzo dobrej tolerancji leczenia.

Źródło: Medicalpress

Skip to content