Na początku września uruchomiono wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Do połowy października wpłynęło jednak tylko 208 wniosków o wypożyczenie sprzętu. Tylko 33 urządzenia trafiły do potrzebujących.
Chociaż o urządzenia można starać się od 5 września, jak dotąd złożonych zostało zaledwie 208 podań. Pozytywnie rozpatrzone zostały 74 podania, kolejne 77 jest analizowanych, a 21 rozpatrzono negatywnie. Ponadto 10 wniosków wymaga poprawienia, a 26 zostało wycofanych.
Największym zainteresowaniem cieszą się łóżka rehabilitacyjne z materacem, zestawy (tablet i mówik) wspierające komunikację alternatywną oraz koncentratory tlenu. Niestety, nie wszystkie urządzenia, w które została zaopatrzona wypożyczalnia, są dostępne. Brakować ma aparatów słuchowych, choć PFRON nie wyjaśnił, dlaczego.
Odpowiedzialna za dostarczenie urządzeń niepełnosprawnym Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) zrealizowała dostawę 33 urządzeń.
Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, wskazał, że wypożyczalni nie przysłużyły się towarzyszące jej powstawaniu kontrowersje. Rząd tworzył ją bez skonsultowania racji i rozeznania wśród dostawców sprzętu co do tego, w jakie urządzenia ją zaopatrzyć. Długo też nie było wiadomo, jakie w ogóle technologie znalazły się na jej wyposażeniu.
Tomasz Michałek z Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym powodów niewielkiego zainteresowania wypożyczalnią szuka w formule, którą rząd przeforsował. Jak zwrócił uwagę, niepełnosprawni wnioskują najczęściej o urządzenia, które nie są refundowane. Jak podkreśla, tak niewielka liczba wniosków oznacza porażkę. Zdaniem Adama Zawisnego, wiceprezesa stowarzyszenia Instytut Niezależnego Życia, zabrakło natomiast promocji.
W jego opinii PFRON powinien rozpowszechnić informacje o uruchomieniu wypożyczalni. Powinny być organizowane spotkania informacyjne w takich jednostkach jak: ośrodki pomocy społecznej czy powiatowe centra pomocy rodzinie. Michałek uważa, że potrzebne są zmiany strukturalne w wypożyczalni. Trzeba wykorzystać istniejącego systemu refundacji wyrobów medycznych opartych na sklepach medycznych, wypożyczalniach komercyjnych i tych prowadzonych przez organizację pozarządowe.
W wypożyczalni znajdować ma się ok. 14 tys. różnego rodzaju urządzeń. Na opublikowanej przez PFRON liście widniały 5 września 123 pozycje. Były to m.in. m.in. wózki inwalidzkie ręczne i elektryczne, aparaty słuchowe, koncentratory tlenu, łóżka rehabilitacyjne, napędy elektryczne do wózków, skutery inwalidzkie, podnośniki elektryczne, narzędzia do komunikacji AAC czy urządzenia brajlowskie.
Skorzystać ze specjalistycznych urządzeń może każdy, kto:
PFRON zaznacza jednak, że jeśli stan osoby z niepełnosprawnością pogorszył się na tyle, że nie może już korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciła (np. kradzież, zniszczenie), to także powinna zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) działającego przy oddziale wojewódzkim Funduszu. Jeśli CIDON wyda jej pozytywną opinię, będzie mogła ubiegać się o wypożyczenie technologii.
Jeśli wniosek dotyczył będzie wypożyczenia urządzenia wymienionego w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, to trzeba do niego dołączyć zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wystawione przez uprawnionego lekarza.
Zainteresowani wypożyczeniem sprzętu będą musieli zapłacić zwrotną kaucję w wysokości 2 proc. wartości urządzenia.
Wnioski należy składać w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Pomocy w tym zakresie udzielać będą oddziały CIDON. To one będę także sprawdzać wnioski pod względem formalnym. Jeśli przejdą ocenę formalną, zostaną przekazane do ośrodków wsparcia i testów, gdzie zapadną decyzje, jaki sprzęt zaoferować osobie z niepełnosprawnością, a w jakim zakresie powinna ona sobie dobrać.
Stan realizacji wniosku można sprawdzić dzwoniąc na infolinię Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) pod numer telefonu (22) 899 89 22 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl.
Źródło: Rynek Zdrowia