REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Aktywni rzadziej zapadają na raka prostaty

W „Annals of Oncology” przeanalizowano związek między aktywnością fizyczną a ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego. W badaniach uczestniczyło ponad 150 tys. chorych.

W pierwszej analizie nie wykazano różnicy pomiędzy aktywnością a ryzykiem rozwoju nowotworu. W dalszych badaniach udowodniono jednak, że długoterminowe zawodowe uprawianie sportu zmniejsza to ryzyko o blisko 20 proc.

Analiza wykazała, że długoterminowe rekreacyjne uprawianie sportu obniża ryzyko rozwoju agresywnego lub zaawansowanego raka gruczołu krokowego o 25 proc., natomiast długoterminowe zawodowe uprawianie sportu zmniejsza ryzyko rozwoju nieagresywnego i niezaawansowanego raka gruczołu krokowego o 49 proc. Według badaczy wyniki te wymagają jednak dalszych badań.

Badacze nie wykazali wpływu aktywności fizycznej sprzed rozpoznania nowotworu gruczołu krokowego na umieralność z jego powodu. Z czterech uwzględnionych w metaanalizie badań wynika za to, że uprawianie sportu po postawieniu diagnozy zwiększało szanse na przeżycie.

Źródło: www.academic.oup.com

Skip to content