Wiele kobiet nie wiąże problemów związanych z nietrzymaniem moczu z objawami okołomenopauzalnymi. Tymczasem, z powodu spadku estrogenów w tym czasie znacznie trudniej jest kontrolować pęcherz i mięśnie dna miednicy. I mimo, że okres postmenopauzalny często traktuje się jako czas przyspieszonego starzenia się organizmu, nietrzymanie moczu wcale nie musi mu towarzyszyć.
Rodzaje nietrzymania moczu, których mogą doświadczać kobiety w okresie okołomenopauzalnym:
Menopauza to ostatnia miesiączka jakiej doświadcza kobieta. Lata poprzedzające menopauzę nazywane są perimenopauzą. Mogą rozpoczynać się na wiele lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Średni wiek, w którym kobiety doświadczają menopauzy w USA, to 51 lat. Podobnie jest w Polsce. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele zmian, z których najważniejsza to gwałtowny spadek estrogenu wytwarzanego przez jajniki.
Przed menopauzą estrogen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia pęcherza i mięśni dna miednicy. Spadek poziomu estrogenów powoduje wiele symptomów menopauzy. Jednym z nich jest zmniejszenie elastyczności tkanek pochwy i ich ścieńczenie. To osłabia mięśnie dna miednicy.
Osłabione mięśnie dna miednicy utrudniają kontrolowanie pęcherza.
Nietrzymanie moczu dotykać może obydwu płci, jednak kobiety są bardziej podatne na występowanie tego schorzenia ze względu na zwiększone czynniki ryzyka. Należą do nich:
Chociaż nietrzymanie moczu jest częstym schorzeniem, nie należy go uważać za normalne. Istnieje wiele nowoczesnych form leczenia nietrzymania moczu, wśród których można wybrać optymalną opcję. Nieleczone nietrzymanie moczu może się pogorszyć i znacznie obniżyć jakość życia. Zdarza się, że osoby cierpiące na nietrzymanie moczu doświadczają depresji, lęku lub wstydu związanego ze swoim schorzeniem. Powoduje to unikanie spotkań towarzyskich, zakłócenie w życiu zawodowym i ograniczanie czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi. Nikt nie powinien żyć z nietrzymaniem moczu.
Rozmowa z lekarzem o tak intymnym problemie może wydawać się krępująca. Jednak nietrzymanie moczu to prawdziwa choroba, której doświadcza wiele kobiet. Twój lekarz prawdopodobnie przeprowadził tę samą dyskusję z wieloma kobietami przed tobą i powinien cię wspierać. Jeśli jednak wydaje się, że Twój lekarz nie traktuje poważnie Twoich obaw, rozważ znalezienie nowego.
Lekarz może zlecić wykonanie kilku badań w celu zbadania stanu pęcherza i dna miednicy. Zada Ci także wiele pytań na temat tego, jak i kiedy dochodzi do nietrzymania moczu, co pomoże określić jego rodzaj.
Lekarz może zalecić wiele różnych opcji leczenia w zależności od stopnia i rodzaju NTM. Może to być:
Jeśli zauważyłaś, że nietrzymanie moczu stało się w okresie okołomenopauzalnym problemem, warto dowiedzieć się więcej o przyczynach i sposobach leczenia tego schorzenia.
Źródło: www.nafc.org