REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Lawinowy wzrost liczby szpitali stosujących roboty chirurgiczne

W 2022 i 2023 roku nastąpił ogromny wzrost liczby szpitali stosujących roboty chirurgiczne.  4 844 zabiegi w asyście robota wykonało w sumie 40 placówek. Widoczna jest także coraz większa przewaga liczbowa publicznych lecznic nad szpitalami prywatnymi. Poznajmy dane na ten temat zawarte w raporcie „Chirurgia robotowa 2023”.

Wśród nich było 15 szpitali, w których zabieg robotowy wykonano po raz pierwszy. Dla porównania, w 2021 roku przybyło ich siedem, a w 2020 roku – cztery. Wśród 15 nowych ośrodków znalazło się aż 11 szpitali publicznych i 4 prywatne.

Systemy robotowe na polskim rynku

Polski rynek zdominowały roboty dwóch producentów: amerykańskiej firmy Intuitive Surgical produkującej system da Vinci oraz brytyjskiej CMR Surgical oferującej system Versius. Spośród 15 nowych placówek w 2022 roku, 9 stosowało system Versius a 6 – system da Vinci.

Autorzy raportu przewidują, że prawdopodobnie następnym systemem robotowym na polskim rynku będzie System Hugo RAS firmy Medtronic. Otrzymał on Certyfikat Zgodności CE w październiku 2021. Pierwszy system Hugo został uruchomiony w Wielkiej Brytanii 8 czerwca 2023 roku. Producent informuje, że prowadzi rozmowy z liczną grupą polskich szpitali.

Kolejnymi systemami mogą być japoński Hinotori oraz szwajcarsko-niemiecki Avatera.

Gdzie wykonuje się najwięcej zabiegów robotowych?

W czerwcu 2023 roku już cztery szpitale dysponowały dwoma systemami robotowymi. Były to dwa szpitale publiczne (Wojskowy Instytut Medyczny oraz Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy). Posiadały one po dwa systemy da Vinci. Prywatny Szpital UROVITA z Chorzowa wykorzystywał dwa systemy Versius. Prywatny szpital łódzki Salve Medica – miał do dyspozycji i system Versius, i system da Vinci.

Wszystkie polskie szpitale wykonały w 2022 roku w sumie 4844 zabiegi robotowe, spośród których było 3361 operacji prostatektomii radykalnej (69 proc.) Kolejne obszary, w których wykonywano najwięcej zabiegów to ginekologia onkologiczna, chirurgia kolorektalna i chirurgia ogólna. W sumie 670 zabiegów (czyli 14 proc.) wykonano robotami Versius. Pozostałe to zabiegi na systemach da Vinci, ponieważ jedyny polski robot Senhance pozostawał praktycznie nieużywany.

Szpitale publiczne, gdzie wykonano najwięcej zabiegów robotowych w 2022 roku:

  • SPSK Nr 2 PUM w Szczecinie – 280
  • Wojskowy Instytut Medyczny – 274
  • Państwowy Instytut Medyczny MSWiA – 263
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii – 255
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. – 255

Szpitale prywatne, gdzie wykonano najwięcej zabiegów w asyście robota:

  • Szpital Medicover w Warszawie – 378
  • Śląskie Centrum Urologii UROVITA w Chorzowie – 254
  • Szpital Mazovia w Warszawie – 239.

Liczba zabiegów wykonywanych w placówkach publicznych przewyższyła liczbę zabiegów w placówkach prywatnych. Jednocześnie liczba zabiegów robotowych komercyjnych, finansowanych prywatnie przez pacjentów, zmniejszyła się z ok. 1225 w 2021 roku (16 proc. wszystkich) do 900 w 2022 roku (9 proc.). Zdecydowaną ich większość (69 proc.) stanowiła radykalna prostatektomia.

Robotyka w operacjach prostaty

Rynek prywatnych operacji (głównie prostatektomii) skurczył się przede wszystkim z powodu znacznego podwyższenia wycen NFZ. Dzięki temu kilka dużych prywatnych szpitali podpisało kontrakty z Funduszem i zaczęło oferować zabiegi bezpłatnie. UROVITA wykonuje zabiegi tylko w ramach kontraktu z NFZ, czyli bezpłatnie dla pacjentów. Podobnie Szpital Mazovia.

Autorzy publikacji zaznaczają, że odsetek zabiegów robotowych w stosunku do liczby wszystkich operacji prostatektomii w Polsce w 2020 roku wynosił 17 proc., w 2021 wzrósł do 22 proc., a w 2022 roku zwiększył się do 35 proc. Osiągnęliśmy zatem poziom rozwoju robotowej urologii w Niemczech z 2021 roku. Przy obecnym tempie wzrostu, w ciągu najbliższego roku co najmniej połowa prostatektomii w Polsce będzie wykonywana w asyście robota, czyli osiągniemy poziom Francji z 2021 roku.

Rozwój chirurgii robotowej niewątpliwie miał wpływ na zmianę proporcji metod leczenia raka prostaty (C61 wg klasyfikacji ICD-10). W 2022 roku po raz pierwszy liczba pacjentów leczonych chirurgicznie przewyższyła liczbę pacjentów leczonych radioterapią. Odnotowano spadek liczby pacjentów leczonych radioterapią, która dla części pacjentów jest metodą alternatywną dla chirurgii (np. brachyterapia). W 2022 roku 7618 pacjentów (46 proc.) było leczonych radioterapią, podczas gdy rok wcześniej było ich 9411 (59 proc.). Jednocześnie zmalała również liczba pacjentów leczonych chemioterapią – z 6310 pacjentów w 2021 roku do 5162 pacjentów w roku 2022.

Polska na tle innych krajów

Dane firmy Synektik, dystrybutora systemów da Vinci w Polsce, wskazują, że w porównaniu z innymi krajami Polska nadal posiada relatywnie mniej robotów chirurgicznych w stosunku do liczby mieszkańców. Duże kraje zachodniej Europy mają 4-6-krotnie wyższe nasycenie systemami chirurgii robotowej. W Japonii działa obecnie około 570 systemów da Vinci. Dodatkowo działa również ponad 35 Hinotori oraz pierwsze systemy Hugo. W Korei jest 69 systemów da Vinci, wykorzystywanych przez 51 szpitali. W Indiach działa ponad 50 robotów chirurgicznych.  Absolutnym liderem rynku pozostaje amerykańska Intuitive Surgical Inc., czyli producent systemów da Vinci. Począwszy od 2017 roku, zaczęły wygasać jej kluczowe patenty na rozwiązania technologiczne związane z robotyką, co otworzyło rynek dla nowych graczy.

Według danych Intuitive Surgical z 31 marca 2023 roku, najwięcej – 4668 robotów da Vinci (65 proc.) działa w szpitalach amerykańskich, w Europie jest 17 proc. (ponad 1400 robotów). W Azji – 13 proc. (ponad 1300 robotów) a pozostałe 5 proc. (ponad 400 robotów) przypada na inne części świata.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content