REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Koniec czekania na darmowe leki dla młodszych seniorów i dzieci

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą program darmowych leków. Bezpłatne leki otrzymają już nie tylko seniorzy powyżej 75. roku życia. Beneficjentami będą osoby 65+ i dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Nie jest to jednak jedyna nowość dotycząca leków, która nas czeka. Zmiany obejmą także recepty, w szczególności roczne – inne będą zasady ich realizacji. Zmiany wejdą w życie od 1 września.

Darmowe leki dla szerszej grupy

Uprawnienia do bezpłatnych leków rozszerza ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Celem nowelizacji ustawy jest rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne o świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia.

W uzasadnieniu projektu zmian napisano, że przywołane grupy osób są jednymi z tych, w których takie zapotrzebowanie na jest największe. Wyjaśniono m.in., że wydatki na leki osób po ukończeniu 65 r.ż. które zazwyczaj nie są już aktywne zawodowo „stanowią poważne obciążenie dla ich domowego budżetu”.

„Nie inaczej jest w przypadku osób niepełnoletnich pozostających na utrzymaniu swych opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duży poziom obciążenia finansowego tych osób. Mimo tego, że inaczej niż np. osoby starsze, opiekunowie osób niepełnoletnich w zasadniczej większości pozostają aktywni zawodowo, to jednak fakt spoczywania na nich obowiązku ponoszenia kosztów leczenia siebie i rodziny potrafi być wyjątkowo dotkliwy finansowo” – napisano dalej w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Konkretny wykaz w obwieszczeniu ministra zdrowia

Konkretny wykaz będzie ogłaszał w obwieszeniu minister zdrowia. Oddzielnie dla osób przed ukończeniem 18 lat i oddzielnie dla pacjentów po ukończeniu 65 lat.

Podczas uroczystości podpisywania ustawy przez Prezydenta, Minister Zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała, że na liście zaplanowano 3800 pozycji dla osób w wieku 65+. Dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia zaplanowano z kolei 2800 pozycji. Mają się one znaleźć we wrześniowym wykazie refundacyjnym.

Zmiany w receptach rocznych

Zmiany obejmą również realizację recept rocznych. Pacjent jednorazowo będzie mógł wykupić leki nie na 180 jak do tej pory, ale na 120 dni. Co więcej, po odejściu od okienka nie będzie mógł zrealizować też od razu dalszej części recepty. Takie rozwiązanie ogranicza liczbę leków, które pacjent może jednorazowo wykupić.

Na te zmiany czekaliśmy dość długo

Jak zaznacza zaznacza Magdalena Osińska-Kurzywilk, Prezes Zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, dla większości osób żyjących w Polsce wiek senioralny zaczyna się po 60. roku życia. To ogromna grupa społeczna, która skorzysta na wprowadzonych zmianach. Polacy są od lat społeczeństwem starzejącym się, w którym potrzeby seniorów, ich stan zdrowia i ogólna sytuacja życiowa stają się przedmiotem licznych analiz i badań. Obecnie, gdy rosnące ceny produktów czy usług nie pozostają bez znaczenia również dla seniorów, naturalnym wydaje się wprowadzanie takich przepisów, które istotnie wpłyną na polepszenie się ich dobrostanu, co finalnie udało się osiągnąć zarówno rządowi jak i parlamentarzystom – mówi Prezes Koalicji.

– Program czekał na uaktualnienie demograficzne dość długo. Dobrze, że udało się je w rezultacie wdrożyć. Wiele osób po ukończeniu 60. roku życia zakończyło już aktywność zawodową, a wydatki związane z leczeniem poważnie obciążają ich domowy budżet. Podobnie jest w przypadku osób niepełnoletnich, gdzie potrzeby zdrowotne są znaczące i wymagają wsparcia finansowego – podkreśla Michał Szewczyk, Dyrektor ds. komunikacji Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

Do tej pory z programu bezpłatnych leków refundowanych skorzystało ok. 4 mln seniorów, po zmianach w ustawie i poszerzeniu grupy uprawnionych będzie aż 16 mln osób. Program nie obejmuje m.in. leków bez recepty, suplementów diety, ziół etc. Nie obejmuje również leków na receptę wydawanych za 100-procentową odpłatnością, czyli preparatów niepodlegających refundacji.

Źródło:

www.medonet.pl

www.niesamodzielnym.pl

Skip to content