REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Projekt wrześniowej listy leków refundowanych opublikowany

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wrześniowej listy leków refundowanych. Będzie ona obowiązywać od 1 września 2023 roku. Są na niej dwa nowe programy lekowe: leczenia pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium oraz leczenia pacjentów z chorobą przeciwko gospodarzowi. Nowe refundowane substancje to: dostarlimab (Jemperli), terapia CAR-T z zastosowaniem breksukabtagenu autoleucelu (Tecartus) oraz selpercatinib (Retsevmo) do leczenia pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy.

Nowe programy lekowe, nowe substancje czynne i zmiany w programach

Ministerstwo Zdrowia zastrzega, że publikacja projektu obwieszczenia refundacyjnego nie jest jego wersja ostateczną. Trwają bowiem prace administracyjne nad ostatecznym wykazem refundowanych leków, które będzie obowiązywać od 1 września 2023 roku.

W projekcie wykazów refundacyjnych są dwa nowe programy lekowe. Są także dwie nowe substancje. Od 1 września 2023 roku będzie nowy program B.148. Dotyczy on leczenia pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium substancją czynną dostarlimab (Jemperli).

Zmiany dotyczą też programy B.12 FM w zakresie hematoonkologii. Będzie także finansowana terapia CAR-T z zastosowaniem breksukabtagenu autoleucelu (Tecartus) w części IV.B. programu lekowego. Dotyczy ona chorych na opornego lub nawrotowego chłoniaka z komórek płaszcza (MCL).

Powstał też nowy program B.149 leczenia pacjentów z chorobą przeciwko gospodarzowi. W ramach programu lekowego pacjentom z:

  • ostrą chorobą przeszczep przeciwko gospodarzowi (aGvHD),
  • przewlekłą chorobą przeszczep przeciwko gospodarzowi (cGvHD),

udostępnia się także terapię ruksolitynibem (Jakavi).

Lek jest obecnie finansowany również w programie B.81 (leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej).

Nową substancją jest selpercatinib (Retsevmo). Będzie refundowana w programie B.108 leczenia pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy, obok dotychczas finansowanego wandetanibu.

W programie B. 58 leczenia chorych na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego i żołądka będzie finansowany Lonsurf (trifluridinum + tipiracilum). Dotychczas był on finansowany w programie B.4 leczenia chorych na zaawansowanego raka jelita grubego.

W programie B.105 (leczenie chorych na zapalenie błony naczyniowej oka) będzie refundowany Ozurdex (dexamethasonum). Dotychczas stosowany był w programie B.70 – leczenie pacjentów z chorobami siatkówki.

Od 1 września 2023 roku będzie także nowy program B.148 leczenia pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium.

Nowe wskazania

Najwięcej nowych cząsteczko – wskazań onkologicznych w 2023 r. obserwujemy w hematoonkologii 26), w nowotworach układu oddechowego (11) i pokarmowego (9). Na wykresie przedstawionym przez MZ widać natomiast, że w nowotworach układu urologicznego jest 5 nowych cząsteczko – wskazań onkologicznych .

Najwięcej nowych cząsteczko – wskazań nieonkologicznych w 2023 r. obserwujemy w kardiologii (19), reumatologii (6), hematologii (4), gastroenterologii (4) i  dermatologii (4). W urologii jest to jedno nowe cząsteczko – wskazanie nieoonkologiczne.

Projekt wrześniowej listy leków refundowanych: tutaj.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content