Od 1 sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne nowotworu błony śluzowej macicy oraz nowotworu jelita grubego z wykorzystaniem robota. Od roku ta metoda jest dostępna przy operacjach nowotworu prostaty. Znacznie poprawiła ona komfort opieki nad pacjentem i komfort funkcjonowania pacjentów.
System robotowy gwarantuje bezpieczeństwo, lepsze wyniki leczenia i lepszą jakość życia pacjentów. Zmniejsza też ryzyko powikłań, a pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia.
Zabiegi i operacje przy użyciu robota od 1 sierpnia są już w koszyku świadczeń gwarantowanych w zakresie nowotworu błony śluzowej macicy i nowotworu jelita grubego. To ważne, ponieważ liczba zabiegów w leczeniu nowotworów złośliwych jelita grubego i błony śluzowej macicy co roku znacząco rośnie:
Obecnie 22 placówki medyczne spełniają warunki, aby wykonywać te zabiegi w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Po zawarciu aneksu z Narodowym Funduszem Zdrowia każda z tych placówek będzie mogła już świadczyć usługi medyczne w pełni refundowane dla pacjentów przy użyciu robota.
Od 1 kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje już operacje przy użyciu robota w leczeniu raka gruczołu krokowego. Do tej pory sfinansowano prawie 4 tys. takich zabiegów. Świadczenia są wykonywane w 27 placówkach w Polsce.
Leczenie chirurgiczne raka błony śluzowej macicy:
Leczenie chirurgiczne raka jelita grubego:
Lista placówek świadczących refundowane zabiegi robotowe w nowotworach błony śluzowej i jelita grubego znajduje się na stronie: www.gov.pl.