REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Przymierzalnie w aptekach?

Obecnie obowiązujące przepisy wskazują, że w przymierzalnię musi być wyposażony lokal podmiotu wykonującego wyroby medyczne na zamówienie. Nowe przepisy nie zawierają już tego zawężenia. Oznacza to, że przymierzalnia powinna znaleźć się we wszystkich podmiotach, które zaopatrują pacjentów w wyroby medyczne dostępne na zlecenie. Takie brzmienie przepisu sprawia, że należałoby wyposażyć w przymierzalnię także apteki, których do tej pory taki wymóg nie dotyczył.

Przymierzalnia nie w każdej aptece

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia – Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do sprawy zapewnił, że resort może odejść od zapisu, który nakłada obowiązek tworzenia przymierzalni w każdej aptece zaopatrującej pacjentów w wyroby medyczne wydawane na zlecenie. Należy tylko wprowadzić zapis doprecyzowujący, że każda apteka, która będzie handlowała produktami medycznymi wymagającymi przymierzenia, będzie musiała taką przymierzalnie posiadać. Jednak  nie do końca wiadomo o jakie wyroby wymagające przymierzenia, może tutaj chodzić.

Jeśli chodzi wyroby medyczne wydawane na zlecenie, apteki zaopatrują pacjentów przede wszystkim w wyroby chłonne (np. pieluchomajtki, majtki chłonne). Jednocześnie od stycznia 2023 roku refundacją objęto m.in. seryjne rękawy i podkolanówki stosowane w obrzękach limfatycznych – również sprzedawane w aptekach.

Z kolei od stycznia 2024 roku Ministerstwo Zdrowia planuje refundować też seryjne pończochy, rajstopy i podkolanówki uciskowe stosowane w owrzodzeniach żylnych. To asortyment, który już teraz jest dostępny w aptekach. Od przyszłego roku teoretycznie pacjenci będą mogli nabyć je więc na zlecenie ze zniżką. Część aptek może zdecydować się na realizację takich zleceń w ramach umowy z NFZ.

We wszystkich wspomnianych przypadkach, przymierzanie wymienionych wyrobów przez pacjenta wydaje się jednak bezzasadne. Wymienione wyroby są szczelnie zapakowane, bez możliwości ich otwarcia i o wystandaryzowanych rozmiarach. Wprowadzanie wymogu przymierzalni w lokalu podmiotu prowadzącego taką sprzedaż (np. apteka) jest więc nieuzasadnione i może prowadzić do zawężania rynku zaopatrzenia w wyroby medyczne i eliminowania z niego aptek.

Źródło: mgr.farm

Skip to content