REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Kompetencje operatorów robotów medycznych będą rosły

Roboty medyczne są coraz częściej stosowane w podmiotach medycznych – wspomagają diagnostykę i są wykorzystywane przy operacjach. Za dynamicznie rozwijającym się sektorem nie nadąża jednak system kształcenia osób obsługujących roboty – zwrócił  uwagę w interpelacji do ministra zdrowia poseł Kazimierz Matuszny, podkreślając, że „proces szkoleniowy jest rozproszony, bez legislacyjnych ram„.

– W Polsce lekarze mogą przeprowadzać operacje z użyciem robotów medycznych bez obowiązku jakichkolwiek szkoleń – podkreślił poseł Matuszny, pytając ministra zdrowia, czy rozważa wprowadzenie obowiązkowych szkoleń i egzaminów z obsługi robotów używanych w ośrodkach medycznych.

Na interpelację odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber informując, że „ministerstwo – w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – planuje realizację projektu, którego celem jest rozwój kompetencji kadr medycznych w zakresie chirurgii robotowej”.

Prowadzone są prace nad doprecyzowaniem założeń projektu, a „inicjatywa planowana jest do zgłoszenia w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, w działaniu FERS: :01.12. Kształcenie podyplomowe lekarzy, pielęgniarek i położnych, w ramach celu ESO4.7. Wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej (EFS+)”.

Zaplanowane w projekcie działania będą nastawione na udzielanie kompleksowego oraz interdyscyplinarnego wsparcia kadr medycznych w dziedzinie robotyki chirurgicznej. Wsparciem będą objęci przede wszystkim lekarze w trakcie specjalizacji, uczestniczący w procesie kształcenia podyplomowego, w dziedzinach uprawniających do realizacji świadczeń w asyście robotowej, lekarze specjaliści w wymienionych dziedzinach oraz pielęgniarki i pielęgniarze specjalizujący się w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego.”

Źródło: termedia.pl

Skip to content