REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zmiany w POZ

1 grudnia weszło w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), która zakłada zwiększenie odpowiedzialności lekarza POZ za opiekę nad pacjentem. Lekarz rodzinny będzie zobowiązany do zapewnienia ciągłości i kompleksowości działań podejmowanych na rzecz pacjenta. Aby to było możliwe, ma on współpracować m.in. z lekarzami innych specjalności. Opiekę nad każdym pacjentem będzie sprawować zespół POZ, w skład którego, poza lekarzem, wchodzi także pielęgniarka i położna.

Rola lekarza POZ

Zwiększenie roli lekarza POZ pomoże także skrócić kolejki do specjalistów. Ministerstwo Zdrowia nie planuje jednak zmian w kwestiach związanych z wystawianiem skierowań do lekarzy specjalistów. Obecnie pacjent przed wizytą u specjalisty musi przedstawić skierowanie od swojego lekarza, nie jest ono wymagane tylko w przypadku lekarzy kilku specjalności np. ginekologów, onkologów i psychiatrów.

W sytuacji, kiedy lekarz POZ uzna, że jego kompetencje są wyczerpane i potrzebuje konsultacji, wówczas powinien skierować pacjenta do specjalisty. On jednak miałby za zadanie nie tyle przejąć opiekę nad pacjentem, co udzielić porady i odesłać pacjenta do lekarza rodzinnego z informacją o diagnozie lub propozycją dalszego diagnozowania, leczenia. Właśnie tak to funkcjonuje w wielu krajach, np. skandynawskich, w Wielkiej Brytanii.

Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Zmiany w POZ będą wprowadzane stopniowo, część z nich będzie poprzedzona pilotażem. Jedną z zasadniczych zmian w POZ będzie przebudowa systemu finansowania. Obecnie lekarze POZ są wynagradzani na podstawie tzw. stawki kapitacyjnej. Jest to stała kwota, jaką lekarz otrzymuje za każdego pacjenta zapisanego na jego listę. Nawet jeśli pacjent nie przychodzi na wizyty.

Ministerstwo Zdrowia chce, by docelowo podstawą finansowania POZ nadal była stawka kapitacyjna. Obok niej mają się pojawić: tzw. budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej). Mają się też pojawić opłata zadaniowa (dodatkowe środki, przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej). Pojawi się też dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakość opieki.

Zgodnie z ustawą, współpraca lekarza POZ z innymi specjalistami może odbywać się m.in. z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych. Minister Zdrowia przyznał, że wymiana informacji w taki sposób nie jest jeszcze możliwa. Kolejne funkcjonalności systemu będą uruchamiane stopniowo: w przyszłym roku będzie już możliwość wystawiania elektronicznej recepty. Również w przyszłym roku będzie możliwe wystawianie elektronicznych zleceń na wyroby medyczne, upowszechniać ma się także wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content