Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret z World Federation of Incontinence (WFIP) podkreśla, jak doświadczenia pacjentów z NTM mogą wpływać na poprawę świadomości społecznej na temat tego problemu.
WFIP pokazuje znaczenie i wpływ pozycji pacjenta, na działania mające na celu szerzenie takich informacji, chociażby poprzez coroczną kampanię World Continence Week, która , na całym świecie jest prowadzona przez i dla pacjentów.
1 na 4 kobiety w wieku powyżej 35 lat i 1 na 10 dorosłych mężczyzn cierpi na NTM. Na całym świecie, ponad 400 milionów osób, cierpi z powodu tej choroby, która ma ogromny wpływ na jakość życia.
Jednak kwestie związane z jakością życia rzadko są przedmiotem szczególnej uwagi mediów, nie mówiąc już opiece zdrowotnej. Historycznie rzecz ujmując, tematy dotyczące pęcherza i jelit często były niewygodne lub „tabu?. Badania wykazały, że mniej niż 40% osób z nietrzymaniem moczu wspomina o swoim problemie podczas wizyty lekarzowi lub pielęgniarce, co przekłada się na niewłaściwe leczenie, a to z kolei przekłada się na obniżenie komfortu życia, poczucie wartości i jakość życia pacjentów.
Pacjenci są także przekonywani, że nietrzymanie moczu jest po prostu częścią starzenia się, choć cierpi na nie wiele kobiet po porodzie i mężczyźni poddani operacji gruczołu krokowego. A przecież zabiegi powstrzymujące ten problem i często go eliminujące są powszechnie dostępne.
World Continence Week (WCW) to coroczna inicjatywa, której głównym celem jest poprawa świadomości społecznej o NTM oraz zapewnienie pacjentom pomocy w podniesieniu jakości życia. Podczas WCW, na całym świecie odbywa się szereg różnych imprez i szkoleń, które kierowane są zarówno do pacjentów jak i lekarzy, a także personelu pielęgniarskiego.
Efekty takiej kampanii są coraz wyraźniejsze i świadczą o determinacji i postępie, jaki wykazują pacjenci w walce ze stygmatyzowaniem tej choroby i aspektami tabu związanymi z dysfunkcją pęcherza moczowego i jelit.
World Federation of Incontinence (WFIP) jest światową federacją krajowych organizacji pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu i związanymi z nimi zaburzenia dna miednicy.
Źródło: www.iapo.org.uk