REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Problemy urologiczne mogą dotknąć wszystkich

Problemy urologiczne to dla wielu z nas wstydliwy temat, a mogą dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Skala jest poważna, bo nowotwory urologiczne stanowią jedną czwartą wszystkich nowotworów. W rozmowie z Ewą Kwaśny, profesor Piotr Chłosta urolog, Kierownik Katedry Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego przedstawił najważniejsze problemy urologiczne.

W wywiadzie, prof. Chłosta przestrzega, by zgłaszać się do urologa z każdym problemem urologicznym, który wskazuje na ryzyko nieprawidłowości ze strony układu moczowego i moczopłciowego męskiego. Współczesna urologia dotyczy leczenia chorych na chorobę nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej u obu płci oraz finalnie gruczołu krokowego i gonad, czyli jąder u mężczyzn. Urologia jest dyscypliną chirurgiczną, u podstaw której leży zastosowanie leczenia operacyjnego, ale też dysponuje bardzo dużym wachlarzem środków farmakologicznych oraz leczenia znikomo inwazyjnego.

Pierwszym głównym i zasadniczym objawem wskazującym na ryzyko nieprawidłowości ze strony układu moczowego jest krwiomocz. Zarówno ten makroskopowy, czyli widoczny, bezbólowy, czasami przebiegający ze skrzepami jak i ten mikroskopowy, stwierdzony na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych i niejednokrotnie z zupełnie innych przyczyn. Standardowo raz do roku, należy się poddać się laboratoryjnym badaniom, podobnie jak badaniom obrazowym, powszechnie dostępnym. Tym badaniem jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, natomiast wystąpienie widocznych objawów krwawienia ze strony dróg moczowych, może być sygnałem chorób o potencjale onkologicznym, zarówno raka nerki jak i raka pęcherza moczowego, nowotworów moczowodu, niekiedy zaawansowanej postaci raka gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Nieprawidłowość o typie zapalenia dróg moczowych najczęściej wstępująca może być wynikiem zakażeń, które pojawiają się w wyniku odmiennej struktury anatomicznej. Krótka cewka moczowa, o wiele krótsza niż u mężczyzn, sprzyja występowaniu tych zakażeń, ale jednocześnie zakażenie może być wtórne. Może być skutkiem pewnych nieprawidłowości układu moczowego, dlatego warto o tym pamiętać, np.: nietrzymania moczu, czy tak zwanego bezwiednego gubienia moczu, dlatego warto pamiętać, żeby wszelkie postaci zakażeń leżały u podstaw tego, żeby zrobić odpowiednią diagnostykę zmierzającą do wykluczenia faktu, czy potwierdzenia, że nie jest to przyczyna, a skutek jakieś nieprawidłowości.

Mówi się, że urlolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, gdyż to właśnie ich dotykają problemy z prostatą. Gruczoł krokowy, czyli stercz, czyli prostata jest narządem, który najczęściej ulega chorobom. U ludzi młodych dominuje zapalenie stercza, u panów starszych łagodny rozrost lub nowotwór. Udowodniono zależność występowania nowotworu gruczołu krokowego z wiekiem. Również należy dobitnie podkreślić, że ryzyko zapadalności na raka gruczołu krokowego jest tym wyższe, im wystąpiło większe prawdopodobieństwo obecności takiego nowotworu w rodzinie. Jednak rak prostaty to nie wyrok. Rak gruczołu krokowego swoim przebiegiem różni się od innych nowotworów, jak na przykład płuca, mózgu czy trzustki. On rozwija się wyjątkowo powoli i od postaci mikroskopowej do postaci jawnej klinicznie mija często wiele lat.

Urologia będąc przez lata w naszym kraju w cudzysłowie nieco zapomnianą dyscypliną, a jednak, mając na względzie dane epidemiologiczne, bardzo istotną w kontekście konieczności przeprowadzania profilaktyki i akcji uświadamiających. W chwili obecnej dzięki zarządowi Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz współpracy z najpoważniejszymi instytucjami na świecie, szuka nowych form i nowych sposobów dotarcia do społeczeństwa, namawiając zarówno do badań profilaktycznych, jak i do tego, żeby łamać bariery, łamać temat tabu, który związany jest z pewnym naruszeniem intymności w kontekście zarówno rozmowy o chorobach urologicznych, jak i badania urologicznego. Poszukuje także nowych form działania.

Jedną z nich jest akcja pt. „Festiwal KultURO”, który rzeczywiście ratuje życie, bo poprzez otwarte dni kliniki, które wpisują się doskonale w Międzynarodowy Tydzień Urologii, obchodzony pomiędzy 25, a 29 września na całym świecie. W Krakowie organizowana jest już trzecia edycję „Festiwalu KultURO”. Poprzez muzykę, poprzez grafikę PTU namawia do tego, żeby poddać się badaniom. Temu festiwalowi towarzyszy również program naukowy, który odbywa się w tym roku łącznie z lekarzami rodzinnymi, z geriatrami i co należy szczególnie podkreślić, z organizacjami pacjenckimi takimi jak „Gladiator”, czy „UroConti”.

Czytaj więcej na www.twojezdrowie.rmf24.pl.

Skip to content